لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان معاش کارمندان دولتی را پیش از عید قربان می‌پردازند


وزارت مالیۀ حکومت طالبان می‌گوید که قرار است توزیع معاش ماه سرطان کارمندان دولتی را به زودی آغاز کند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی این وزارت ناوقت روز یکشنبه ۲۶ جون (ششم سرطان) با فرستادن یک پیام ویدیویی به خبرنگاران گفت: "رهبری وزارت مالیه از روی لطف و مهربانی خویش فیصله نموده است که قبل از فرا رسیدن عید قربان معاش کارمندان دولتی ماه سرطان را اجرا کند."

آقای حقمل از تمامی ادارات دولتی خواست که به منظور اجرای حقوق کارمندان شان، حواله‌های خود را به ریاست عمومی خزاین وزارت مالیه حکومت طالبان بفرستند.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، این کشور با بحران شدید اقتصادی مواجه شده و در بیشتر از ده ماه گذشته، این گروه موفق به پرداخت معاشات تمام مامورین دولتی نشده است. برخی از کارمندان دولتی مدعی اندد که از چند ماه به این‌سو، حقوق ماهوار شان را دریافت نکرده اند.

یک کارمند دولتی که در یکی از ادارات نظامی طالبان کار می‌کند به صدای امریکا گفت که آنان تا کنون معاش ماه جوزا خود را دریافت نکرده اند.

این کارمند دولتی که به دلیل تهدیدات امنیتی از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد افزود که مردم با مشکلات زیادی مواجه اند و طالبان باید معاش مامورین ملکی و نظامی را در وقت معین آن پرداخت کنند.

طالبان مشکلات در پرداخت معاشات مامورین دولتی را پذیرفته و اخیراً گفتند که با تصویب بودجۀ سال مالی جدید این مشکل برطرف خواهد شد.

حکومت این گروه به تاریخ ۱۴ می (۲۴ ثور) بودجۀ سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی را تصویب کرد که مجموع این بودجه به ۲۳۱ میلیارد افغانی می‌رسد. به گفتۀ وزارت مالیۀ ادارهٔ طالبان از این میان، حدود ۲۰۳ میلیارد آن بودجۀ عادی و ۲۷.۹ میلیارد آن بودجۀ انکشافی می‌باشد.

این در حالی است که در حال حاضر، سازمان‌های بین‌المللی به شمول ملل متحد تعهد کرده اند که برای جلوگیری از بحران بشری و فروپاشی نظام اقتصاد افغانستان، معاش بخشی از کارمندان دولتی را خواهند پرداخت.

بر اساس گزارش‌ها، ملل متحد در همکاری با برخی از سازمان‌های بین‌المللی از چند ماه به این‌سو معاش ماهانه هزاران کارمندان صحی و آموزگاران را می‌پردازند.

XS
SM
MD
LG