لینک های دسترسی

Breaking News

حملات طالبان به کندز؛ بمگذاری انتحاری چندین کشته برجا گذاشت


وزارت داخله افغانستان تایید کرده که یک حمله انتحاری در مرکز شهر کندز حداقل ده کشته برجا گذاشته است.

سخنگوی وزارت داخله گفته که پنج نفر دیگر، به شمول فرمانده پولیس کندز در این حمله زخمی شده اند.

هویت قربانیان این حمله هنوز به شکل رسمی تایید نشده است.

مقامات می‌گویند این حمله انتحاری در چهارراهی شهر کندز صورت گرفته است. گروه طالبان مسوولیت این حمله را برعهده گرفته اند.

این بمگذاری انتحاری پس از حملات گروه طالبان به شهر کندز صورت گرفت که نیمه شب گذشته از چهار جهت آغاز شده بود.

مقامات امنیتی افغانستان گفته اند که حملات طالبان به هدف تصرف کندز از سوی نیروهای امنیتی دفع شده است.

به گفته مقامات، در نتیجه درگیری‌های چندین ساعته میان افراد مهاجم طالبان و نیروهای امنیتی، نزدیک به ۴۰ نفر از افراد گروه طالبان و حداقل ۹ نفر از نیروهای امنیتی کشته شده اند.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در صفحه تویتر خود نوشته است که در مورد حمله طالبان به کندز در جریان مذاکرات دوحه با نمایندگان این گروه صحبت کرده و گفته است که خشونت‌ها در افغانستان باید پایان یابد.

آقای خلیلزاد هم‌چنین گفته که جنرال اسکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان برای همکاری با نیروهای امنیتی برای دفاع از شهر به کندز رفته است.

پیش از این، اسداالله خالد، سرپرست وزارت دفاع و مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان نیز برای مدیریت جنگ به این ولایت رفته اند.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که سرپرست وزیران دفاع و داخله با ورود به کندز، با مقام‌های امنیتی و محلی این ولایت درباره اوضاع امنیتی شهر کندز دیدار و گفتگو کرده اند.

با این حال گروه طالبان در خبرنامه ای به رسانه‌ها گفته اند که بخش‌هایی از شهر کندز را تصرف کرده و درگیری با نیروهای امنیتی به شدت جریان دارد.

در همین حال گزارش‌ها از ولایت کندز می‌رساند که در نتیجه این درگیری‌ها، شمار زیادی از ساکنان محل از مرکز شهر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده اند.

شاهدان می‌گویند که پس از حملات هوایی قوای افغان جنگ در داخل شهر کاهش یافته و به گفته آنان هنوز هم جنگجویان طالبان در بخش‌های حوزه‌های اول و سوم امنیتی شهر کندز حضور دارند.

حملات طالبان به کندز حوالی ساعت ۱:۳۰ شب گذشته از چهار استقامت آغاز شد.

پیش از این وزارت دفاع افغانستان گفته بود که طالبان در خانه‌های مسکونی جا گرفته و از غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG