لینک های دسترسی

Breaking News

بسته شدن شاهراه کابل ـ بامیان به دلیل جنگ در دره غوربند پروان


مقام‌های امنیتی پروان تایید کرده اند که طالبان صبح روز جمعه بر چندین پوسته امنیتی در مسیر شاهراه کابل ـ بامیان در دره غوربند حمله کرده که این درگیری‌ها اکنون ادامه دارد.

به گفته این مقام‌ها طالبان به گونهٔ همزمان به ولسوالی‌های شینواری و سیاه گرد ولایت پروان حمله کرده اند که سبب مسدود شدن شاهراه کابل ـ بامیان شده است.

حسین شاه مقصودی، فرمانده پولیس ولسوالی سیاه گرد پروان روز جمعه (۲۳ حمل) به صدای امریکا گفت که نظامیان افغان در این ولسوالی توانسته اند تا طالبان راه به عقب بزنند؛ اما درگیری‌ها در ولسوالی شینواری این ولایت ادامه دارد.

او افزود که " تلاش‌ها برای راه اندازی عمیات و باز کردن این شاهراه" ادامه دارد.

رانندگان و مسافرانی‌که در دو طرف جنگ گیرمانده اند، می‌گویند که از ساعت ۵ صبح امروز تا اکنون ده‌ها موتر مسافربری منتظر بازگشایی این شاهراه اند.

شیر حسین، یکی از رانندگان بامیان که در این مسیر گیرمانده به رادیو آشنا_صدای امریکا گفت:" ما در بازار سیاه گرد هستیم، نیروهای امنیتی اجازه نمی دهند که از این ساحه عبور کنیم چون در ساحۀ شینورای طالبان بر پوسته‌های امنیتی حمله کرده و گفته می‌شود که جنگ جریان دارد".

به گفته این رانندگان و مسافران ، صدای تیراندازی سلاح‌های سبک و سنگین از نزدیکی مرکز ولسوالی سیاه گرد به گوش میرسد.

در همین حال، محمد اکوگل محمدی، ولسوال شینواری ادعا دارد که پس از چندین ساعت درگیری‌ها مسیر شاهراه بر روی ترافیک باز شده و عملیات برای دور راندن طالبان از اطراف شاهراه در این ولسوالی جریان دارد.

تا اکنون از شمار تلفات این درگیری‌ها در دو ولسوالی پروان چیزی گفته نشده است.

طالبان نیز ادعا کرده اند که درگیری‌ها از صبح امروز در بخش‌های ولسوالی سیاه گرد و شینواری آغاز شده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG