لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: برای کاهش نرخ مواد نفتی 'هزاران تن گاز' از ترکمنستان وارد می‌کنیم


عکس: آرشیف

همزمان با افزایش نرخ مواد سوخت، به ویژه گاز مایع در افغانستان، حکومت طالبان از افزایش واردات گاز از ترکمنستان خبر داد.

دفتر عبدالغنی برادر معاون وزیر الوزرای حکومت طالبان روز دوشنبه ۲۵ جولای (سوم اسد) در خبرنامه‌ای گفت که به زودی هزاران تن گاز مایع که از ترکمنستان به مرز افغانستان رسیده در روز های آینده از بندر آقینه، حیرتان و تورغندی وارد خواهد شد.

بر اساس معلومات طالبان روز گذشته مقام‌های وزارت صنعت و تجارت، ادارۀ نورم و استندرد ملی و شرکت دولتی نفت و گاز با نمایندگان شرکت‌های واردکنندۀ گاز در این باره دیدار و گفتگو کرده اند.

طالبان امیدوار اند که با وارد کردن این مقدار گاز، قیمت آن در بازارهای این کشور کاهش یابد. در هفته‌های اخیر، بهای مواد سوخت، به ویژه گاز، به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته و در حال حاضر، یک کیلو گاز به حدود ۹۰ افغانی در شهر کابل و دیگر ولایات افغانستان به فروش می‌رسد.

افزایش نرخ نفت، به شمول تیل پترول، دیزل و گاز طبیعی باشندگان اکثر ولایات را نگران کرده و آنان گفته اند که در حال حاضر، بسیاری مردم توان خرید آن را ندارند.

عبدالقدوس که در حومۀ شهر کابل دوکان پرچون‌فروشی دارد، به صدای امریکا گفت که قیمت هر کیلو گاز مایع در مقایسه با ماه گذشته، تا ۲۰ افغانی افزایش یافته است.

این دوکاندار افزود که نهادهای دولتی باید قیمت‌ها را کنترول کرده و به تجار و عمده فروشان نفت و مواد خوراکی اجازه ندهند که نرخ‌ها را به اختیار خود، تعیین کنند.

این در حالی است که دو روز پیش، وزارت مالیۀ حکومت طالبان گفت که به هدف کاهش بهای تیل در بازارهای افغانستان، حدود ۳۵۰هزار تن نفت از ایران وارد می‌کند.

این وزارت افزود که امضای قرارداد خرید این مقدار نفت، در جریان سفر یک هیات این گروه به تهران صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG