لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر طالبان کشت کوکنار را در افغانستان به گونۀ 'مطلق' منع کرد


ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان با صدور فرمانی، کشت کوکنار و هرگونۀ مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان به گونۀ "مطلق" ممنوع اعلام کرد.

در این فرمان رهبر طالبان که روز یکشنبه سوم اپریل (۱۴ حمل) منتشر شده، آمده است که پس از این، هیچ‌کسی نمی‌تواند کوکنار را در این کشور کشت کند.

ملا هبت‌الله آخندزاده همچنین گفته است که با متخلفین که کوکنار کشت می‌کنند مطابق "شریعت اسلامی" برخورد خواهد شد.

در این فرمان آمده است: "همچنین در سراسر کشور استعمال و انتقال، خرید و فروش، تجارت، واردات، صادرات و کارخانه‌های تولید هرگونه مواد نشه‌آور مثلا شراب، هیرویین، شیشه، تابلیت کا، چرس وغیره، به گونه جدی ممنوع است."

پیش از این معاون رییس الوزرای حکومت طالبان گفت که حدود پنج میلیون نفر در افغانستان به مواد مخدر معتاد استند که از جمله یک میلیون آن زنان و کودکان می‌باشند.

عبدالسلام حنفی به تاریخ نهم مارچ (۱۸ حوت) در دیدار با میدلن سیدلر، معاون کمیته بین المللی نجات گفت که اگر جامعه جهانی با دهقانان افغان در زمینهٔ کشت و معیشت بدیل همکاری کند، طالبان متعهد اند که مانع کشت مواد مخدر شوند.

اخیراً وزارت داخلهٔ طالبان کمپاینی را برای معالجه معتادان در کابل و شماری از ولایات افغانستان راه اندازی کرده است. این وزارت در ماه نومبر گفته بود که هزاران معتاد را جهت معالجه به مراکز درمانی در کابل منتقل کرده است.

اخیراً ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در کندهار گفته بود تا زمانی که برنامه‌های کشت بدیل فراهم شود، با دهقانان مدارا خواهد شد. او گفته بود که دهقانان افغان از نظر اقتصادی در وضعیت نامناسبی قرار دارند و تلاش‌ها برای جلب کمک‌های جامعه جهانی در زمینهٔ کشت بدیل کوکنار آغاز شده است.

ادارۀ مبارزه با مخدرات و جرایم سازمان ملل متحد گزارش داده است که افغانستان بزرگترین تولید کنندۀ مخدرات در جهان بوده و ۸۰ درصد تریاک جهان را تولید میکند.

ملل متحد در سال ۲۰۱۸ گزارش داده بود که درآمد ناشی از کشت، تولید و قاچاق مخدرات حدود ۱۱ درصد اقتصاد افغانستان را تشکیل می‌دهد.

در دور نخست حاکمیت طالبان بر افغانستان – بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱- ابتدا کشت کوکنار در افغانستان افزایش یافت. بر اساس آمار وزارت خارجۀ ایالات متحده، در سال ۱۹۹۸ حدود ۴۱ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت می‌شد، اما در سال ۲۰۰۰ این رقم به ۶۴ هزار هکتار افزایش یافت.

در سال ۲۰۰۰ طالبان کشت کوکنار را منع کردند و بر اساس گزارش ملل متحد در ماه می سال ۲۰۰۱ کشت کوکنار در افغانستان نزدیک به صفر رسیده بود.

از زمانیکه طالبان در اواسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان دو باره در دست گرفته اند، جلوگیری از کشت و قاچاق مخدرات در افغانستان یکی از خواست‌های عمدۀ جامعۀ جهانی از طالبان بوده است.

XS
SM
MD
LG