لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: افغانستان امسال بیش از یک میلیارد دالر صادرات داشته است


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

دفتر عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان، می‌گوید که در جریان امسال روند صادرات کالاها و محصولات افغانستان به کشورهای منطقه و جهان افزایش داشته است.

این دفتر روز سه‌شنبه هشتم نومبر (۱۸ عقرب) گفت که ارزش مجموعی صادرات کالاها و محصولات افغانستان در هفت ماه گذشته، به یک میلیارد و ۸۵ میلیون دالر می‌رسد.

بر اساس معلومات طالبان، در این مدت، ۹۳ درصد محصولات افغانستان به چین، قزاقستان، تاجیکستان، پاکستان، امارات متحدۀ عرب، عراق، ایران، هند و شماری دیگر از کشورهای جهان صادر شده است.

به گفتۀ طالبان بیشتر محصولاتی که به کشورهای منطقه و جهان صادر شده، شامل جلغوزه، انگور، انار، کشمش، انجیر، پنبه، هنگ و ذغال سنگ بوده است.

در این حال، وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان می‌گوید که در جریان امسال بیشتر محصولات و کالاهای افغانستان به پاکستان، هند و تاجیکستان صادر شده است.

این وزارت افزوده است که در این مدت، به ارزش ۷۴۳ میلیون دالر صادرات به پاکستان، ۲۰۷ میلیون دالر به هند و ۲۳ میلیون دالر صادرات به تاجیکستان صورت گرفته است.

این در حالی است که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان تمامی دهلیزهای هوایی میان کابل و کشورهای منطقه و جهان متوقف شده که به گفتۀ آگاهان اقتصادی، ادامۀ این وضعیت تاثیر منفی در روند صادرات کالاهای افغانستان به بیرون از این کشور گذاشته است.

طالبان گفته اند که در جریان بیشتر از یک سال حاکمیت شان تنها توانسته اند که دهلیز هوایی میان افغانستان و چین را دوباره بازگشایی و روند صادرات میوۀ خشک به آن کشور را از سر بگیرند.

عبدالغنی برادر، معاون رییس الوزاری حکومت طالبان، به تاریخ ۱۰ اکتوبر (۱۸ میزان) گفت که با آغاز دوباره این دهلیز هوایی صادرات کالاهای افغانستان، به ویژه جلغوزۀ این کشور به چین گسترش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG