لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: برای برقراری آتش‌بس در افغانستان تصمیم نداریم


طالبان گزارش‌ها مبنی بر توافق رهبری این گروه برای برقراری آتش‌بس موقت در افغانستان را رد کرده و گفته است که آن گروه چنین تصمیمی ندارد.

شماری از مقام‌های طالبان روز گذشته به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفتند که رهبری این گروه روی آتش‌بس موقت به توافق رسیدند.

این گروه روز دوشنبه ۳۰ دسمبر (نهم جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته است ایالات متحدۀ امریکا خواستار کاهش خشونت‌ها در افغانستان شده و مشوره‌های آنان تنها در محور همین موضوع می‌چرخد.

در این اعلامیه با تاکید بر اینکه گروه طالبان تصمیم به آتش‌بس ندارد، وضاحت داده شده است: "امریکایی‌ها خواهان کاهش حجم جنگ و عملیات‌ها شدند که از سوی رهبری امارت اسلامی مشوره‌ها روی همین موضوع ادامه دارد".

پیش از این روزنامۀ وال استریت ژورنال نیز به نقل از منابع طالبان گزارش داده بود که شورای رهبری آن گروه در مورد آتش بس یک هفته‌ای بحث و مشورت دارد تا زمینه برای خروج قوای امریکایی از افغانستان و آغاز مذاکرات بین الافغانی فراهم شود.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در این کشور از پیش شرط‌های حکومت افغانستان و ایالات متحده برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان است.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری به صدای امریکا گفت: "کاهش خشونت و آتش‌بس از شرایط اصلی ما برای مذاکرات صلح استند البته این شرایط مشترک ما و طرف امریکا است."

آقای مینه پال افزود که برای آغاز مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان به دو مورد نیاز است و افغان‌ها نیز همواره از طالبان خواسته اند که به این شرایط تن دهند.

ناجیه انوری، رییس ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت افغانستان در امور صلح به صدای امریکا گفت که تاکید حکومت افغانستان برای برقراری آتش‌بس، جلوگیری از تلفات "مردم بیگناه" در این کشور است.

خانم انوری افزود: "در صورت اعلام آتش‌بس فراگیر و دوامدار از سوی این گروه، آنها (طالبان) اراده خود را تبارز داده و نشان دهند که ارادۀ مذاکره با این گروه فراهم شده است".

مذاکرات صلح امریکا با طالبان پس از سه ماه توقف به تاریخ (هفتم دسمبر) در قطر از سر گرفته شد و در این گفتگوها افزون بر تامین آتش‌بس در افغانستان، خروج مشروط نیروهای امریکایی و دیگر سربازان خارجی از آن کشور و آغاز مذاکرات بین الافغانی به بحث گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG