لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: هنوز روی آتش‌بس تصمیم گرفته نشده است


گروه طالبان می‌گویند که مشوره‌ها با رهبری این گروه در مورد درخواست زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان در مورد برقراری آتش‌بس در این کشور جریان دارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان ناوقت دیروز شنبه ۲۸ دسمبر (هفتم جدی) به صدای امریکا گفت که تا اکنون هیچ تصمیمی در مورد تامین آتش‌بس از سوی این گروه در افغانستان گرفته نشده است.

آقای مجاهد افزود: "در مورد آتش‌بش موقت که من معلومات بدست آورده‌ام، مشوره‌ها هنوز هم ادامه دارد که تا اکنون نهایی نشده است".

مذاکرات صلح امریکا با طالبان پس از سه ماه توقف به تاریخ (هفتم دسمبر) در قطر از سر گرفته شد و در این گفتگوها افزون بر تامین آتش‌بس در افغانستان، خروج مشروط نیروهای امریکایی و دیگر سربازان خارجی از آن کشور و آغاز مذاکرات بین الافغانی به بحث گرفته شده است.

برخی رسانه‌های محلی در افغانستان گزارش داده اند که یک گروه سه نفری طالبان به رهبری مولوی شهاب‌الدین دلاور از دفتر سیاسی طالبان در قطر هفته گذشته به پاکستان سفر کرده است.

هدف از این سفر نمایندگان طالبان به پاکستان مشوره در مورد برقراری آتش‌بس ۱۰ روزه در افغانستان با سران این گروه در این کشور عنوان شده است.

این در حالی است که روزنامه وال‌سترت ژورنال دیروز (۲۸ دسمبر) گزارش داد که شورای رهبری طالبان که در شهر کویته پاکستان مستقر است، با حضور هبت الله آخندزاده، رهبر این گروه تشکیل جلسه داده و "حمایت خود را از برقراری آتش‌بس موقت در افغانستان اعلام کرده است."

این روزنامه گفته است که رهبری گروه طالبان در کویته پاکستان برقراری آتش‌بس در افغانستان را برای مدت یک هفته تایید کرده است.

XS
SM
MD
LG