لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: فعالیت ریاست پاسپورت به زودی از سر گرفته می‌شود


عکس: آرشیف

ریاست عمومی پاسپورت افغانستان اعلام کرده است که تمام آمادگی‌ها برای از سرگیری فعالیت‌های این نهاد گرفته شده و قرار است به زودی توزیع پاسپورت را آغاز کند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، فعالیت این ریاست به تاریخ ۲۴ اسد متوقف شد.

طالبان می‌گویند که در روزهای اخیر چندین نفر که مصروف "ترتیب پاسپورت‌های جعلی" در بخش‌های از کابل بودند را بازداشت کرده اند.

ریاست عمومی پاسپورت افغانستان گفته است: "اخیراً در جریان ماه گذشته که فعالیت‌های ریاست عمومی پاسپورت متوقف می‌باشد، شایعاتی مبنی بر صدور پاسپورت توسط کمیشن کاران در بدل پول هنگفت موجود بود، که مسوولین ریاست عمومی پاسپورت در صدد تثبیت و گرفتاری آن‌ها بوده که بالآخره از اثر سعی و تلاش جدی بدام افتیدند."

توقف توزیع پاسپورت و مشکلات مردم

تاخیر در توزیع پاسپورت در کابل و ولایات افغانستان مشکلات زیادی را به شهروندان این کشور به بار آورده است. برخی از باشندگان کابل با انتقاد از توقف فعالیت ریاست پاسپورت می‌گویند که طالبان باید هرچه زودتر این ادارۀ را دوباره فعال کنند.

سمیر، یکی از باشندگان کابل که پاسپورت‌اش به تمدید نیاز دارد به صدای امریکا گفت: "بسیاری نهادهای دولتی دوباره توسط طالبان باز شده اند، اما چرا یک اداره مهم که صدها نفر منتظر باز شدن آن اند تا اکنون به فعالیت آغاز نکرده است؟ مردم مریض دارند، محصل اند و یا تصمیم دارند به خارج بروند. باید این مشکل حل شود."

در سال‌های اخیر روزانه صدها شهروندان افغانستان برای درمان به کشورهای همسایه، به ویژه پاکستان مراجعه می‌کردند، اما از مدتی به این‌سو پاکستان مرز‌هایش را به روی افغان‌ها بسته و تنها به افرادی اجازه می‌دهد که پاسپورت و ویزه دارند.

شیر محمد، یکی از باشندگان دیگر کابل که بی‌صبرانه انتظار از سرگیری فعالیت ریاست پاسپورت را می‌کشد گفت که از مدتی به این‌سو می‌خواهد مادر بیمار را برای معالجه به پاکستان ببرد: "مادرم مریض است در کابل تداوی کردم، اما نتیجۀ نداد. داکتران گفته اند که به پاکستان انتقال‌اش دهم، اما هر بار که به ریاست پاسپورت می‌روم دروازۀ آن بسته است و طالبان در این مورد هیچ معلومات نمی‌دهند."

از سوی دیگر، با مسلط شدن طالبان به افغانستان هزاران نفر تلاش کرده اند تا به گونه‌های مختلف این کشور را ترک کنند، اما شمار دیگر که قصد فرار به گونۀ غیرقانونی از مرزهای این کشور را داشته اند، دوباره از سوی طالبان برگشت داده شده اند.

محمد هوشمند، که ۲۶ سال عمر دارد می‌گوید پس از آنکه توزیع پاسپورت متوقف شد، ۱۰ روز پیش با شماری از دوستانش کابل را به مقصد ایران ترک کردند و در حال حاضر در ولایت هرات به سر می‌برند.

او گفت که تا کنون چند بار تلاش کرده است که به گونهٔ غیرقانونی وارد ایران شود، اما در نزدیکی مرز با ممانعت طالبان مواجه شده است.

بسیاری افرادی که قصد فرار به گونۀ غیرقانونی از مرزهای افغانستان به ایران را دارند تلاش می‌کنند که با ورود به ایران خود را به ترکیه و دیگر کشورها برسانند.

اما ترکیه از ماه‌ها پیش، زمانیکه طالبان به سرعت در افغانستان پیشروی داشتند، پیشبین مهاجرت کتلوی افغان‌ها بود و از همین رو گذرگاه‌های مرزی خود را با ایران به ویژه در ولایت وان که معبر اصلی پناهجویان است، حصار کشی کرده است.

روند توزیع پاسپورت در افغانستان در حالی متوقف است که پیش از این مقام‌های این گروه گفته بودند که پس از این فقط به افرادی اجازه خروج از این کشور را می‌دهند که پاسپورت و ویزه داشته باشند.

XS
SM
MD
LG