لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان برق می‌خواهند


طالبان ادعا کرده اند که حکومت به ساحات زیر سلطۀ آن گروه خدمات فراهم نمی‌کند

طالبان ادعا دارند که حکومت افغانستان در مناطق زیر تسلط این گروه از فراهم آوری سهولت‌های آموزشی، برق، صحت و سایر خدمات جلوگیری می‌کند.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای، حکومت افغانستان را متهم کرده است که جریان برق را به برخی ساحات ولایت‌های کندز و بغلان، که گویا زیر سلطۀ آن گروه است، قطع کرده است.

ولسوالی‌های چاردره و گل تیپۀ کندز و دهنۀ غوری و عمرخیل ولایت بغلان، ساحاتی است که به گونۀ مشخص در اعلامیۀ طالبان از آن یاد شده و گفته شده است که جریان برق این ساحات یا قطع بوده یا هم قطع و وصل می‌شود.

طالبان روز دوشنبه (۱۹ مارچ) هشدار دادند که در صورت فراهم نشدن جریان برق و سایر خدمات در این ساحات، جریان برق را به کابل قطع خواهند کرد.

امان الله غالب، رئیس شرکت برق افغانستان، ادعای طالبان را رد کرده و می‌گوید که پروژه های برق در افغانستان "مطابق پلان" به پیش می‌رود.

آقای غالب می‌گوید که طالبان لین‌های برق را قطع می‌کنند و زمانیکه جریان برق قطع شد، خواستار ترمیم آن می‌شوند.

در همین حال، شرکت برق افغانستان در شبکه های اجتماعی خبر داده است که "ساعت ۵:۳۰ شام یکشنبه (۲۷ حوت) دو پایه برق وارداتی لین ۲۲۰ کیلوولت توسط مخالفان منافع ملی در ساحۀ خواجه غلتان، ولایت کندز تخریب گردید".
شرکت برق افغانستان همچنان گفته است که از طریق این دو لین، ۱۶ میگاوات برق وارداتی تاجیکستان به شهر پلخمری انتقال می یافت.

لین‌های برق وارداتی از کشورهای آسیای میانه که به کابل و سایر بخش‌های افغانستان برق می‌رساند، از ولایت‌های کندز و بغلان عبور می‌کند.

بر اساس ارزیابی بانک جهان، حدود ۸۹ درصد افغانستان به انرژی برق دسترسی دارد.

XS
SM
MD
LG