لینک های دسترسی

Breaking News

ماموریت ملل متحد در افغانستان تمدید شد


ماموریت ملل متحد در چهارچوب یوناما در افغانستان برای یک سال دیگر تا ۱۷ سپتمبر ۲۰۲۰ میلادی تمدید شد.

این تصمیم روز سه شنبه ۱۷ سپتمبر (۲۶ سنبله) در نشست عمومی ملل متحد در نیویارک اتخاذ شد.

ملل متحد گفته است که نقش یوناما در صلح و ثبات در افغانستان مهم است و این ماموریت از رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها بر پروسه صلح و مصالحه سیاسی در این کشور حمایت می‌کند.

عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد گفت که تمدید ماموریت یوناما، نشان‌دهنده حمایت شورای امنیت ملل متحد از افغانستان در شرایطی است که مردم این کشور وارد مرحله جدید می‌شوند و قرار است تا چند روز آینده برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای‌ بروند.

خانم راز افزود که افغان‌ها همواره به تحکیم دموکراسی به عنوان "کلید مهم افغانستان مرفه و پایدار" متعهد اند.

به گفته وی، حکومت و مردم افغانستان برای انتخابات آمادگی کامل دارند، انتخاباتی که ستون حکومت‌داری مشروع و حاکمیت قانون را تقویت خواهد کرد.

خانم راز گفت: "همزمان ما کاملا برای پیشبرد پروسه صلح موثر مطابق به نیازهای اساسی مردم ما متعهد استیم، یک صلح با عزت که از حقوق بشر و دست آوردهای دموکراتیک ما حفاظت کند و از سوی مردم افغانستان پذیرفته شود."

نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد با اشاره به پروسه صلح گفت که اصل مهم در این روند، مالکیت و رهبری افغان‌ها است و حمایت‌های بین‌المللی باید مکمل و تقویت کننده تلاش‌های داخلی برای صلح باشد.

به گفته بانو راز، نقش افغانستان در منطقه به ویژه در همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی مهم است، چون این کشور به پروژه‌های بزرگ اقتصادی که اتصال منطقوی را تقویت خواهد کرد، پیوسته است.

او گفت: "ما می دانیم که آینده بدون چالش و مشکل نیست؛ اما می‌توانم با اعتماد کامل بگویم که عزم افغان‌ها برای به دست آوردن موفقیت‌ها، بزرگتر از چالش‌های است که ما با آن روبرو استیم."

نماینده دایمی افغانستان در ملل متحده همچنان با قدردانی از اعضای شورای امنیت ملل متحد و همکاران بین‌المللی افغانستان گفت که این کشور در نزدیک به دو دهۀ گذشته، دست‌آوردهای بزرگی داشته که به حفاظت آن نیاز است.

XS
SM
MD
LG