لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: حمله بر یک هوتل در کابل با کشته شدن سه مهاجم پایان یافت


سخنگوی حکومت طالبان می‌گوید که حمله بر یک هوتل در ساحهٔ شهر نو کابل با کشته شدن سه مهاجم پایان یافت.

ذبیح الله مجاهد در تویتر نگاشته است: "همه مهمانان هوتل نجات داده شدند و هیچ کدام تبعه خارجی کشته نشده است."

او افزوده است که تنها دو شهروند خارجی که خود را از منزل بالا پرتاب کرده بودند، در این رویداد زخمی شده اند. اما او در مورد هویت این افراد معلومات ارایه نکرده است.

یکی از شاهدان این رویداد به صدای امریکا گفت که شاید تلفات این حمله زیاد باشد، چون به گفتهٔ او، صدای امبولانس‌ها در محل رویداد شنیده می‌شود.

شفاخانهٔ ایمرجنسی که در شهر نو کابل موقعیت دارد در یک تویت نگاشته است: "انفجار و گلوله باری در هوتلی در مسافت یک کیلومتری شفاخانهٔ ما به وقوع پیوسته است. تا اکنون، ۲۱ زخمی به شفاخانهٔ ما منتقل شده که سه نفر آنان پیش از رسیدن به شفاخانه جان باخته بودند."

پیش از این، قوماندانی امنیۀ طالبان برای کابل با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفته بود که این حمله حوالی ساعت ۲:۳۰ دقیقۀ پس از چاشت آغاز شده بود.

برخی از شاهدان گفته بودند که دو انفجار نسبتاً قوی در نزدیکی این هوتل به وقوع پیوست و پس از آن، مهاجمان وارد ساختمان این هوتل شدند.

یکی از باشندگان محلی بدون ذکر نامش به صدای امریکا گفت: "در طول روز سه انفجار در ساحهٔ شهر نو صورت گرفت. یک انفجار در نزدیکی مسجد حنظله صورت گرفت. طالبان همه سرک‌ها را بسته اند و هیچ کسی هیچ جای رفته نمی‌تواند."

بر اساس گزارش‌ها گفته می‌شود که در این هوتل بیشتر شهروندان خارجی به ویژه اتباع چین بود و باش داشته اند.

یک خبرنگار محلی با نشر ویدیویی گفته است که در این ویدیو جریان حملهٔ امروزی دیده می‌شود.

طالبان دربارۀ حضور شهروندان خارجی در این هوتل معلومات نداده، اما گفته اند که در این هوتل بیشتر "مردم عام" زیست داشتند.

تا اکنون واضح نیست که مهاجمان مربوط کدام گروه اند، اما در گذشته شاخهٔ خراسان داعش حملات مشابهی را در افغانستان، به ویژه پس از تسلط دوبارهٔ طالبان بر این کشور، راه اندازی کرده است.

این حمله درست یک روز پس از آن صورت گرفت که وانگ یو، سفیر چین در کابل، در دیدار با شیر محمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجهٔ حکومت طالبان، از مقام‌های آن گروه خواست که برای تامین امنیت نمایندگی‌ سیاسی چین در افغانستان تلاش کنند.

وزارت خارجهٔ طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که ستانکزی به سفیر چین در کابل اطمینان داده است که تامین امنیت نمایندگی‌های سیاسی کشورها در افغانستان در اولویت آنان قرار دارد.

قبل از این حمله،‌ دو مهاجم مسلح به تاریخ دوم دسمبر (۱۱ قوس)‌ در تلاش برای ترور شارژدافیر پاکستان، بر سفارت این کشور در کابل گلوله‌باری کردند که در نتیجهٔ آن یک محافظ پاکستانی سفارت زخمی شد. داعش مسوولیت این حمله را بر دوش گرفت.

پیش از آن، ماه سپتمبر سال روان میلادی گروه داعش مسوولیت یک حمله در نزدیکی سفارت روسیه در کابل را بر عهده گرفت که در آن شش نفر، به شمول دو دپلومات‌ روسی، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG