لینک های دسترسی

Breaking News

یک مورد جدید فلج اطفال در هلمند ثبت شد


مورد جدید پولیو در ولسوالی نهر سراج هلمند شناسایی شد.
مورد جدید پولیو در ولسوالی نهر سراج هلمند شناسایی شد.

مقامات صحی حکومت طالبان در افغانستان اعلام کردند که یک مورد جدید فلج اطفال در ولایت هلمند ثبت شده است که این اولین مورد ابتلا به این بیماری در این ساحه و پنجمین مورد آن در سطح کشور در سال روان است.

مورد جدید پولیو در ولسوالی نهر سراج هلمند شناسایی شد. بیمار یک دختر ۱۸ ماهه است که به همراه خانواده‌اش در کابل زندگی می‌کند، اما در زمان ابتلا به بیماری برای دیدار بستگان شان به هلمند سفر کرده بودند.

داکتر محمد‌الله زاهد، آمر معافیت کلتوی هلمند گفت:" متاسفانه یک مورد انسانی فلج اطفال از ولسوالی نهرسراج گزارش شده است که یک دختر ۱۸ ماهه به بیماری صعب العلاج فلج اطفال مبتلا شده است."

مسوولان مبارزه با پولیو یا فلج اطفال در هلمند می‌گویند که خانواده این کودک به اندازه کافی به واکسیناسیون او توجه نکرده بودند.

به گفته مسوولان، این دومین مورد فلج اطفال در این خانواده است. پیش از این، پسر چهار ساله این خانواده نیز به دلیل عدم دریافت واکسین فلج اطفال، به این بیماری مبتلا شده و جان خود را از دست داده بود.

این در حالیست که مقامات صحی ولایت هلمند می گویند که با وجود اینکه تعداد موارد فلج اطفال در هلمند در مقایسه با سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ کاهش یافته است، اما از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون دو نمونه مثبت محیطی از ویروس این بیماری در این ولایت ثبت شده است.

به گفته این مقامات، در پاسخ به این مورد جدید، کمپاین های واکسیناسیون فلج اطفال در ولسوالی نهر سراج، محل زندگی این دختر، افزایش خواهد یافت و تمام کودکان این منطقه واکسین خواهند شد.

مسوولان صحی تاکید می‌کنند که فلج اطفال تهدید جدی برای سلامت کودکان است و تنها راه پیشگیری از آن، واکسیناسیون است.

شایان ذکر است که پیش از این نیز موارد مثبت فلج اطفال در کنر، نورستان و قندهار ثبت شده بود.

گروه

XS
SM
MD
LG