لینک های دسترسی

Breaking News

ششمین واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شد


عکس آرشیف؛ پولیو یک بیماری ویروسی است که سبب فلج دایمی و حتا مرگ بیمار می‌شود
عکس آرشیف؛ پولیو یک بیماری ویروسی است که سبب فلج دایمی و حتا مرگ بیمار می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان روز چهارشنبه ۲۷ سپتمبر (پنجم میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که یک واقعۀ مثبت جدید پولیو یا فلج کودکان در افغانستان تثبیت شده است.

داکتر نیک ولی شاه مومن، رییس مرکز ملی اضطراری عملیاتی محو پولیو، در این اعلامیه گفته است که این واقعه در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار ثبت شده است و طفل مصاب به این مرض ۱۲ سال عمر دارد.

این ششمین واقعه مثبت پولیو است که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون در ننگرهار به ثبت می‌رسد. پیش از این نیز پنج کودک در ولسوالی‌های بتی‌کوت، کوت، نازیان، بهسود و دوربابا در ولایت ننگرهار به پولیو مبتلا شده بودند.

از این میان، بر اساس معلومات مقامات، یک کودک دختر پس از مبتلا شدن به فلج کودکان جان باخته است.

آقای مومن با ابراز نگرانی از واقعات جدید پولیو گفت که واکسیناسیون به تنهایی بسنده نبوده و به گفتهٔ وی باید مردم به خدمات اولیه صحی دسترسی داشته باشند. او همچنین گفت که بسیاری از خانواده‌ها به آب صحی آشامیدنی دسترسی نداشته و فقر روز افزون هم سبب افزایش واقعات سوء تغذیه شده است.

با آنکه هر شش واقعهٔ پولیو در سال روان در ولایت ننگرهار تثبیت شده است، مسوولان صحی نگران اند که مبادا این ویروس به سایر بخش‌های افغانستان نیز گسترش یابد.

مسوولان برنامهٔ تطبیق واکسین پولیو در افغانستان تلاش دارند تا میزان نظارت را در حوزه شرق افزایش داده و همه اطفال را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهد تا هیچ خلایی برای بقای ویروس پولیو باقی نماند.

این در حالیست که روز دوشنبه ۲۵ سپتمبر (سوم میزان) کمپاین سراسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد که قرار است بیش از ۱۱ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین پولیو را دریافت کنند.

پولیو یک مرض ویروسی کشنده است که تداوی ندارد و تنها راه مجادله با آن وقایه کودکان در برابر این بیماری است که با تطبیق واکسین محقق می‌شود.

گروه

XS
SM
MD
LG