لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: بازشماری آرا متوقف شود؛ صالح: بهانه جویی نکنید


عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و رییس اجراییه حکومت وحدت ملی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که بازشماری آرا را بی‎درنگ متوقف کند.

آقای عبدالله روز یک‌شنبه ۱۰ نومبر (۱۹ عقرب) در سخنرانی در میان هوادارانش در تالار لویه جرگه گفت: "تیم ما آماده بحث است، بحث‌ها می‌تواند در حضور ناظرین بین‌المللی و داخلی تیفا و فیفا با کمیسیون صورت بگیرد...ما در صدد برهم زدن انتخابات نیستیم بل‌که در صدد نجات پروسه هستیم از تقلب."

آقای عبدالله به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که اگر بازشماری آرا‌ در غیاب ناظرین "تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی" ادامه یابد، این تیم دست به "اقدامات مسالمت‌آمیز" خواهند زد. اما آقای عبدالله در مورد "اقدامات مسالمت آمیز" معلومات بیشتر ارایه نکرد.

این نامزد انتخابات افغانستان تاکید کرد که بازشماری آرا از سوی کمیسیون انتخابات خلاف قانون اساسی است و وی نتیجۀ این بازشماری را نمی‌پذیرد.

آقای عبدالله گفت که برای "پاک‌سازی آرای پاک از ناپاک" تا اخیر ایستادگی خواهد کرد و نتایج انتخابات را در صورتی خواهد پذیرفت که"تنها" بر اساس آرای مردم افغانستان اعلام شود. او گفت: "ما طرف دار بحران نیستم و اگر خدا ناخواسته کشور به بحران رفت مسوولیت‌اش به ...تیم "دولت‌ساز" خواهد بود".

در واکنش به این اظهارات، امرالله صالح، معاون نخست تکت انتخاباتی دولت‌ساز در صفحه فیس‌بوک اش نوشته است: "ما که هیچ نوع اطلاعات دقیق از کمپیوترهای کمیسیون‌ها نداریم و نمی دانیم نتیجه این بازشماری چه خواهد شد. واقعا نمی‌دانیم. بوی باخت ثبات و همگرایی از کجا به مشام شما رسیده است".

آقای صالح نوشته است: "از سیاست بهانه ای و روزمره دوری کنید. قواعد بازی را حرمت گذاشته شجاعت و فداکاری مردم و نیرو های امنیتی را قدر نمایید. راه هیچستان را نپیمایید".

عبدالله عبدالله بدون آنکه از تیم مشخصی نام نبرد؛ گفت که در "همین نظام" بسیاری چهره‌های سیاسی حتا مردم عام به خاطر عدم حمایت شان از یک تیم، به گونه‌های مختلف تهدید شده اند.

آقای صالح در پاسخ به این اظهارات آقای عبدالله گفته است: " این اتهام دیدن دیگران در آیینه خود است. من ده‌ها مثال واضح و آشکار دارم که مقام‌های تعیین شده توسط ریاست اجراییه در ولایات نه تنها مردم را تهدید کردند که به دیگران رای ندهند بلکه تمام دستگاه ولایتی در خدمت شان بود."

امرالله صالح، تکت انتخاباتی عبدالله عبدالله را متهم به نفاق‌افگنی در میان مردم کرده و گفته است که شماری از حامیان کلیدی تیم ثبات و همگرایی به "افغانستان و وحدت ملی باور ندارند."

دیروز کمیسیون انتخابات افغانستان بازشماری آرای ۸۲۵۵ محل را در ۳۴ ولایت آغاز کرد و مسوولان این کمیسیون به صدای امریکا گفته اند در صورتی‌که ناظرین ستاد‌های انتخاباتی در شمارش آرا حاضر نشوند، کارمندان این نهاد کار شان را در غیاب ناظرین ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG