لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: طالبان تمایل به توافق سیاسی با حکومت افغانستان ندارند


عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان هراس دارد که با تکمیل شدن روند خروج سربازان خارجی از افغانستان، گروه طالبان علاقه و میلی به توافق سیاسی با حکومت افغانستان نخواهند داشت.

آقای عبدالله در مصاحبه‌ای با اسوشیتد پرس گفته است: "خروج [سربازان خارجی از افغانستان] تاثیری بر مذاکرات با طالبان خواهد داشت. آن‌ها ممکن جسور تر شوند و فکر کنند،کم از کم برخی از آن‌ها که با خروج نظامیان خارجی می توانند از راه نظامی از این وضعیت سود ببرند."

او گفت نشانه ها و علامات وجود دارد که طالبان تلاش دارند پیش از فرارسیدن موعد خروج کامل نیرو های امریکایی به پیشرفت های نظامی دست یابند.

اما آقای عبدالله هشدار داد که اگر چنین باشد، این گروه با یک "سؤ محاسبۀ بزرگ" مواجه است و "اگر فکر کنند که از راه نظامی پیروز می‌شوند، من تکرار می‌کنم، که هیچ برنده ای از راه تداوم جنگ، وجود ندارد."

براساس برنامهٔ قصر سفید و ناتو، روند خروج حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ سرباز امریکایی و ۷۰۰۰ سرباز ناتو در افغانستان به تاریخ اول ماه می آغاز شد، و قرار است تا ۱۱ سپتمبر تکمیل شود.

قوماندانی مرکزی ایالات متحده گفته است که روند خروج نیروها از افغانستان بیش از ۵۰ در صد تکمیل شده است.

آقای عبدالله گفت که همسایه‌های افغانستان بایست از مداخله در مسایل این کشور بپرهیزند و در عوض به دنبال همکاری با کابل باشند تا یک ثبات دراز مدت در افغانستان به دست آید.

او افزود:"کشور های وجود دارند که نگرانی شان را به خاطر حضور نیروهای خارجی در افغانستان ابراز کرده بودند، به شمول جمهوری اسلامی ایران. اکنون که سربازان ناتو این کشور را ترک می کنند. فکر نمی کنم که این کشور ها علاقمند مشاهدۀ بی‌ثباتی در افغانستان و یا برگشت به روز های گذشته و پسین باشند؛ به دلیل اینکه در همسایگی با هم در کل منافع مشترک زیادی داریم."

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان گفت که مذاکرات میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، که قرار بود پیش از تکمیل خروج سربازان امریکایی و ناتو در ترکیه برگزار شود، هنوز کاملاً ازمیز خارج نشده است. آقای عبدالله گفت که موقف ترکیه اینست که وقتی هر دو جانب برای مذاکرات جدی اماده باشند، انقره نیز آمادهٔ میزبانی این مذاکرات است.

آقای عبدالله که جهت اشتراک در نشست بین المللی آنتالیا به ترکیه رفته است در حاشیۀ این نشست، ملاقات های جداگانه‌ای با وزرای خارجۀ ترکیه، ایران، قطر و پاکستان نیز داشته است.

XS
SM
MD
LG