لینک های دسترسی

Breaking News

آستن: گرو‌ه‌های تندرو در‌دوسال‌ خواهند توانست امریکا را تهدید کنند


رهبران نظامی امریکا می‌گویند که پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، گروه‌های تندرو بین المللی مانند القاعده، در دو سال دیگر قادر خواهند شد امریکا و متحدین آنرا تهدید کنند.

لوید آستن، وزیر دفاع امریکا دیروز در نشست استماعیهٔ مجلس سنا کانگرس گفت: "احتمالاً دو سال را در بر خواهد گرفت تا (این گروه‌ها) این قابلیت‌را پیدا کنند."

در این حال، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده نیز به این مدت توافق کرده، اما گفته است که در حال حاضر سطح این خطر متوسط است.

جنرال مارک میلی گفت: "اگر حکومت سقوط کند یا نیروهای امنیتی افغان منحل شوند، مشخص است که این خطر افزایش خواهد یافت."

پیش از این مقامات امریکایی گفته بودند که احتمال سقوط حکومت افغانستان به این زودی‌ها وجود ندارد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته است که نیروهای دفاعی و امنیتی افغان توانایی دفاع مستقلانه را دارند و این کشور در حالت سقوط قرار ندارد.

او به تاریخ ۱۵ اپریل گفت که نیروهای افغان "از چندین سال به ‌این‌سو، ۹۴ درصد عملیات‌ها را به گونۀ مستقلانه انجام می‌دهند."

این در حالی است که قوماندانی مرکزی ایالات متحده گفته است که روند خروج نیروها از افغانستان در حدود ۵۰ در صد تکمیل شده است.

بر اساس تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روند خروج نیروها که به تاریخ اول ماه می آغاز شد، قرار است تا ۱۱ سپتمبر تکمیل شود.

بر اساس گزارش رویترز، اظهارات این مقامات نظامی امریکایی، نشانهٔ واضحی از نگرانی‌ها در ادارات نظامی و استخباراتی در مورد تهدیدهای است که گروه‌های تندرو می‌توانند از افغانستان متوجه امریکا و متحدین آن سازند.

ملل متحد در ماه جنوری گزارش داد که در حدود ۵۰۰ جنگجوی القاعده در افغانستان حضور دارد و گروه طالبان با این گروه روابط نزدیک دارد.

با آنهم، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که بر ظهور مجدد القاعده در افغانستان نظارت خواهد داشت، بدون آنکه در آنجا حضور نظامی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG