لینک های دسترسی

Breaking News

رییس جمهور بورکینافاسو توسط نظامیان خلع قدرت شد


جوانان در بوکینافاسو به حمایت از کودتا گردهم جمع شده اند و بیرق ملی کشور شان را به دست گرفته اند
جوانان در بوکینافاسو به حمایت از کودتا گردهم جمع شده اند و بیرق ملی کشور شان را به دست گرفته اند

سربازان در بوکینافاسو روز دوشنبه گفتند که راک مارک کریستین کابوره، جمهور آن کشور،‌ را از قدرت برکنار کردند و حال نظامیان ادارۀ این کشور را در دست گرفته اند.

بیش از دوازده سرباز شورشی روز دوشنبه در تلویزیون دولتی آن کشور ظاهر شدند تا این خبر را اعلام کنند و گفتند که تسلط نظامیان بدون خشونت انجام شده است.

سیدسوره کابر اودرایوگو، یک فرمانده نظامی بورکینافاسو،‌ گفت که رهبران نظامی جدید تلاش خواهند کرد تا برای برگزاری انتخابات جدید یک تقویم "قابل قبول برای همه" را به ترتیب دهند.

اعلام برکناری رییس جمهور بورکینافاسو پس از آن صورت گرفت که از درگیری‌های شدید مسلحانه در نزدیکی ریاست جمهوری آن کشور گزارش داده شد.

تا حال از محل اختفای کابوره، رییس جمهور برکنار شدهٔ بورکینافاسو، خبری در نیست. اما اوایل صبح دوشنبه به وقت محل گزارش شد که آقای کابوره همراه با شماری دیگر اعضای حکومت‌اش توسط سربازان شورشی توقیف شده اند.

بر اساس اعلامیه‌ای که توسط پل هانری ساندایوگو دامیبا، یک جنرال نظامی بورکینافاسو، امضا شده است، "افرادیکه توقیف شده اند‌، در یک محل امن به سر می برند."

سوراخ‌ های مرمی در موتر متعلق به ریاست‌ جمهوری به دنبال گلوله باری در نزدیکی محل اقامت راک مارک کریستین کابوره،‌ رییس جمهور بورکینافاسو.
سوراخ‌ های مرمی در موتر متعلق به ریاست‌ جمهوری به دنبال گلوله باری در نزدیکی محل اقامت راک مارک کریستین کابوره،‌ رییس جمهور بورکینافاسو.

در این اعلامیه آقای کابوره مقصر ناکامی برای متحد ساختن آن کشور دانسته شده و گفته شده که رییس جمهور برکنار شدهٔ بورکینافاسو نتوانست به صورت موثر به مشکلات آن کشور پاسخ بدهد.

حزب مربوط به آقای کابوره قبل از نشر این اعلامیه گفت که وی از یک سوء قصد جان به سلامت برده است، اما در مورد جزییات ارایه نکرده است.

رهبران جدید نظامی گفته اند که آنها قانون اساسی بورکینافاسو را به حالت تعلیق آورده اند،‌ اسامبله ملی آن کشور را منحل اعلام کردند و سرحدات این کشور افریقای غربی را نیز مسدود کردند.

واکنش‌ها بین المللی

ند پراس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده،‌ گفته است که "هنوز زود" است تا رویداد بورکینافاسو را به عنوان یک کودتا قلمداد کرد،‌ اما گفت که از گزارش‌های مبنی بر توقیف آقای کابوره آگاه است و خواهان آزادی فوری وی شد.

اما استفن دوجاریک، سخنگوی سرمنشی ملل متحد، گفته است که انتونیو گوتیرش، سرمنشی این سازمان "هر گونه تلاش برای تسلط بر حکومت با زور سلاح" را محکوم کرده است و از "رهبران کودتا" خواسته تا "سلاح‌های‌شان را بر زمین بگذارند و از محافظت کابوره اطمینان بدهند."

بورکینافاسو از سال ۲۰۱۵ میلادی به این سو درگیر جنگ با گروه‌های دهشت افگنی وابسته به القاعده و داعش بوده است.

شایعات کودتا از چندین هفته به این سو در آن کشور پس از آن بر سر زبان‌ها افتاد که یک پایگاه نظامی واقع در شمال آن کشور در نومبر سال گذشته توسط گروه‌های دهشت افگنی مورد حمله قرار گرفته که در اثر آن ۴۹ نظامی آن کشور کشته شد.

در پاسخ به این حمله، آقای کابوره شماری از اعضای کابینه و رهبران نظامی کشورش را از وظایف‌شان بر کنار کرد.

در ۱۸ ماه گذشته، این سومین کودتای نظامی در غرب افریقا به شمار می رود. قبل از بورکینافاسو، دو کودتای نظامی دیگر در کشور‌های مالی و گینه نیز رخ داده بود.

XS
SM
MD
LG