لینک های دسترسی

Breaking News

متقی به پاکستان: ایجاد مشکلات در خط مرزی به ضرر هر دو کشور است


امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان، با اشاره به درگیری‌های اخیر در امتداد خط دیورند میان نظامیان پاکستانی و افراد این گروه گفته است که ایجاد مشکلات در مرزهای مشترک میان افغانستان و پاکستان به ضرر هر دو کشور است.

متقی روز یکشنبه ۲۵ دسمبر (چهارم جدی) در نشست "معافیت جرایم مالی و حمایت از صنعت و تجارت" گفت که تجارت بین افغانستان و پاکستان باید بر اساس اصول انجام شود.

او با بیان اینکه پاکستان از طریق افغانستان به آسیای مرکزی ترانزیت می‌کند، گفت که افغانستان نیز حق استفاده از مسیر پاکستان را دارد.

متقی افزود: "کشورهای نزدیک، کشور همسایه ما و شما پاکستان، به آنها می‌گوییم که درگیری بین نیروهای مرزی ما و شما نه به نفع شما است و نه به نفع ما. ایجاد مشکلات در مرز نه به نفع شما است و نه به نفع ما، به شما به عنوان یک برادر، یک رقیب، یک مسلمان می‌نگیرم. به ما نیز همین‌طور نگاه کنید، در پرتو اصول تجارت کرده و در پرتو اصول تردد انجام بدهید. به شما راه داده‌ام، تمام مسیر آسیای میانه را به روی شما باز کرده‌ام، من هم حق دارم از مسیر ترانزیتی شما استفاده کنم."

سرپرست وزارت خارجهٔ حکومت طالبان اضافه کرد که چندین بار از پاکستان خواسته اند تا مشکلات مرزی را از طریق دپلوماتیک حل کند.

متقی این اظهارات را در حالی بیان می‌کند که در ماه سپتمبر در مورد درگیری طالبان با مرزبانان پاکستانی در مرز چمن در منطقه "شیرو اوبو" ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار گزارش‌هایی نشر شد.

گفته می‌شود که افراد طالبان در این منطقه در حال ایجاد پوسته‌های امنیتی بودند که سربازان پاکستانی به سوی آنان گلوله‌باری کردند.

مقامات پاکستانی در مورد اظهارات امیرخان متقی چیزی نگفته اند، اما پیش از این، آنان طالبان را مسوول جنگ در نقاط مرزی میان دو کشور خوانده بودند.

اما وزارت دفاع حکومت طالبان در آن زمان، سربازان پاکستانی را عامل این درگیری عنوان کرده و گفته بود که سربازان پاکستانی با شلیک راکت به ولسوالی سپین‌بولدک، زمینه درگیری را فراهم کردند.

گزارش‌هایی در مورد تلفات دو طرف در این درگیری‌ها نیز نشر شده بود.

XS
SM
MD
LG