لینک های دسترسی

Breaking News

بازگشایی گذرگاه سپین بولدک - چمن؛ پاکستان: طالبان از درگیری مرزی در آینده جلوگیری کنند


گذرگاه سپین بولدک - چمن

یک روز پس از درگیری میان طالبان و نظامیان پاکستانی، مقام‌های ارشد پاکستانی این رویداد را محکوم کرده و خواستار جلوگیری از بروز چنین حوادث در آینده شده اند.

شهباز شریف، صدر اعظم پاکستان روز دوشنبه ۱۲ دسمبر (۲۱ قوس) در پیامی در تویتر گفت که در اثر گلوله‌باری "بی‌دلیل" نیروهای مرزی طالبان، شماری از شهروندان پاکستانی کشته و زخمی شده اند.

آقای شریف این رویداد را تاسف‌آور خوانده و افزوده است: "حکومت سرپرست افغانستان باید تضمین کند که در آینده چنین رویداد تکرار نمی‌شود."

در این حال، محمد صادق، نمایندۀ ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در نتیجۀ گلوله‌باری طالبان در گذرگاه مرزی سپین بولدک - چمن، هفت شهروند پاکستانی کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شدند.

محمد صادق این گلوله‌باری افراد طالبان در مرز میان افغانستان و پاکستان را نکوهش کرده و مدعی شده است که افراد این گروه "بی‌دلیل" دست به این کار زدند که در نتیجۀ آن، به غیرنظامیان تلفات وارد شده است.

نمایندۀ ویژه پاکستان برای افغانستان اضافه کرده که چنین حوادث سبب تیره‌گی روابط میان افغانستان و پاکستان خواهد شد و از مقام‌های طالبان خواسته است که باید از چنین حملات در آینده جلوگیری کرده و با عاملان آن برخورد جدی کنند.

نعمت الله سرحدی، گزارشگر رادیو دیوهٔ صدای امریکا، از ساحه گزارش داده است که درگیری میان دو طرف دیروز ۱۱ دسمبر (۲۰ قوس) حوالی ساعت ۱۲ چاشت در نزدیکی باب دوستی در قریهٔ شیخ لال محمد زمانی آغاز شد که نیروهای پاکستانی بر شماری از افغان‌هایی گلوله باری کردند که تلاش داشتند از سیم‌های خاردار نصب شده در بخش شرقی مرز عبور کنند.

درگیری‌ها سپس به ساحهٔ شرقی مرز گسترش یافت و نیروهای پاکستانی و طالبان افغان در مقابل همدیگر از سلاح سنگین کار گرفتند.

حکومت طالبان به ویژه وزارت خارجۀ حکومت این گروه تا کنون در مورد این درگیری مرزی ابراز نظر نکرده است، اما روز گذشته حاجی زید، سخنگوی والی طالبان برای قندهار، به صدای امریکا گفت که در جریان این درگیری یک عضو گروه طالبان کشته و به شمول سه غیرنظامی ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.

بازگشایی دوباره گذرگاه سپین بولدک - چمن

مقام‌های محلی طالبان برای قندهار می‌گویند که یک روز پس از درگیری میان نیروهای آنان و مرزبانان پاکستانی، گذرگاه سپین بولدک – چمن دوباره به روی رفت و آمد مردم و تجارت باز شده است.

حاجی زید، سخنگوی والی طالبان برای قندهار در پیامی در تویتر نگاشته است که این گذرگاه پس از مذاکرات میان آنان و مقام‌های پاکستانی به روی مردم و تردد موترهای باربری باز شده است.

این در حالی است که در آخرین مورد، گذرگاه مرزی چمن به تاریخ ۱۳ نومبر (۲۳ عقرب) پس از آن به روی تجارت و ترانزیت بسته شد که نیروهای طالبان و نظامیان پاکستانی در این بندر با هم درگیر شدند.

مقام‌های پاکستانی گفته بودند که این درگیری هنگامی آغاز شد که یک مرد از سمت افغانستان که از مرز عبور می‌کرد، بر یک منسوب امنیتی پاکستان گلوله‌باری کرد که در نتیجه، وی کشته شد و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG