لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات در کابل در مورد تصمیم بایدن دربارۀ پول‌های منجمد شدۀ افغانستان


مظاهره کننده‌گان در کابل 
مظاهره کننده‌گان در کابل 

شماری از باشندگان کابل به روز شنبه ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) با راه‌اندازی تظاهرات در کابل فیصلۀ اخیر رییس جمهور ایالات متحده در قبال دارایی‌های افغانستان را محکوم کردند.

بر اساس فرمان اجرايی رییس جمهور بایدن ۳.۵ میلیارد دالر دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده به اعضای خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر اختصاص داده خواهد شد.

مظاهره کننده‌گان در محوطۀ مسجد عیدگاه در کابل تجمع کرده و از ایالات متحده امریکا خواستند که به خانوادهای ده‌هاهزار نفر از افغان‌های کشته شده در طول جنگ ۲۰ سال گذشته در افغانستان غرامت مالی بپردازد.

بر اساس فرمان اجرایی جوبایدن که به روز جمعه امضا شد، ۳.۵ میلیارد دالر دارایی‌های دیگر افغانستان به کمک‌های بشری برای افغانستان اختصاص داده شده که از جانب ملل متحد ذریعه یک صندوق کمک به افغان‌ها به گونه کمک‌های بشری داده خواهد شد.

تصمیم رییس جمهور بایدن از طرف شماری زیادی از افغان‌ها تقبیح شده و آنان خواستار لغو این تصمیم شده اند.

عبدالرحمن، یکی از معترضان گفت که رییس جمهور بایدن حق تصمیم‌گیری در مورد دارایی‌های افغانستان را ندارد. او از شهروندان افغانستان خواست که در کابل و دیگر ولایات برخلاف این تصمیم دست به تظاهرات بزنند.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده حدود ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را که قسمت زیاد آن در بانک ذخایر فدرال ایالت نیویارک ایالات متحده بود، منجمد کرده و دور از دسترس طالبان قرار داد.

گروه طالبان به کرات از امریکا و سایر کشور‌ها و سازمان‌های که در حدود ۱۰ میلیارد دالر پول‌های افغانستان را راکد کرده اند،‌ خواسته است که هرچه زودتر این پول‌ها را به دسترس آنان قرار دهند تا از مشکلات اقتصادی این کشور کاسته شود.

این در حالی است که روز گذشته دیدبان حقوق بشر به تصمیم تازۀ جو بایدن، رییس جمهور امریکا دربارۀ "اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر پول افغانستان به بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر" انتقاد کرده و گفت که آقای بایدن به دنبال تصرف دارایی‌های این کشور است.

XS
SM
MD
LG