لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن '۱۰ کماندو و ۱۵ غیرنظامی' در جاغوری


مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی گفته اند که در حملۀ طالبان بر روستای هوت‌قل ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، ۱۰ کماندو و ۱۵ غیرنظامی افغان کشته شدند.

به دنبال حملات طالبان بر ولسوالی جاغوری ولایت غزنی که از سه شنبه گذشته تا کنون ادامه دارد، حکومت افغانستان شماری از کماندوها را برای تقویت صفوف قوای امنیتی مستقر در جاغوری به آن ولسوالی اعزام کرد.

احمدخان سیرت، سخنگوی پولیس غزنی به صدای امریکا گفت: "قرار معلوماتی که تا حالا از جاغوری رسیده ۱۰ کماندو کشته شده، ۱۵ نفر از مردم ملکی کشته شده و پنج کماندو با ۱۰ فرد ملکی دیگر زخمی شده اند".

اما غفوراحمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با رد خبر کشته شدن ۱۰ کماندو در نبرد ولسوالی جاغوری گفت: "طالبان بیشترین تلفات را در ضربات حملات هوایی ما ونیروهای خارجی دارند، ما تلفات داریم اما ادعا‌های کشته شدن ۱۰ کماندو را رد می‌کنیم".

سه روز قبل طالبان بر ولسوالی مالستان ولایت غزنی نیز حملات مشابهی را آغاز کردند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز ادعا کرده است که جنگجویان این گروه، شب گذشته مرکز ولسوالی مالستان را تصرف کرده و تلفات سنگینی بر نیروهای امنیتی افغان وارد کرده اند. اما این ادعا ازسوی مقام‌های محلی غزنی رد شده است.

ضامن علی هدایت، ولسوال مالستان گفت که شب گذشته طالبان تا قراول فرماندهی امنیه ولسوالی مالستان پیشروی داشتند اما نیروهای امنیتی، حملات آنان را عقب زده اند. او گفت که در این حمله ۳۶ جنگجوی طالب کشته و هفت منسوب امنیتی افغان به شمول فرمانده امنیۀ ولسوالی زخمی شده اند.

مقام‌های محلی می‌گویند که در حال حاضر حملات طالبان تا دو کیلومتری مرکز ولسوالی مالستان، عقب زده شده است.

این در حالی است که صدها باشندۀ ولایت های کابل، بلخ، بامیان و غزنی روز دوشنبه ۲۱ عقرب (۱۲ نوامبر) به دلیل آنچه بی‌توجهی حکومت در قبال امنیت شهروندان یاد کردند، تظاهرات کرده و خواستار اقدام فوری برای دفع حملات طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و خاص ارزگان شدند.

مقام‌های امنیتی افغان گفته اند که شمار بیشتر کماندوها و قوای ویژه به جاغوری و مالستان غزنی اعزام شده و به گفتۀ مقام‌ها به زودی وضعیت جنگ در این ساحات، تغییر می‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع گفت که که امروز دوشنبه طی شش پرواز، نیروهای کمکی و تجهیزات بیشتر برای نیروهای امنیتی افغان به ولسوالی های مالستان و جاغوری اعزام شده اند.

مقام‌های امنیتی افغان گفته اند که قرار است سه شنبه ۲۲ عقرب (۱۳ نوامبر) عملیات گسترده برای پاک سازی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان از وجود طالبان راه اندازی شود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG