لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع: 'جهاد الخندق طالبان، تبلیغات واهی است'


ساعتی پس اعلام آغاز عملیات موسوم به "جهاد الخندق" توسط طالبان، وزارت دفاع افغانستان با نشر اعلامیه ای گفته است که چنین اعلام، صرف جنبۀ تبلیغاتی دارد که هدف آن ایجاد ترس در اذهان مردم است.

در اعلامیۀ وزارت دفاع افغانستان آمده است که "این تبلیغات واهی عناصر تروریستی مانند گذشته فقط تخریبات بیشتر و تلفات مردم ملکی را در بر خواهد داشت و بس."

گروه طالبان روز چهار شنبه اعلام کرد که عملیات بهاری خود را تحت نام "جهادالخندق" راه اندازی کرده است.

عملیات "جهاد الخندق" طالبان در حالی اعلام شده است که ولایات مختلف افغانستان به خصوص شهر کابل از آغاز سال نو خورشیدی شاهد مرگبار ترین حملات انتحاری بوده است.

در آخرین مورد، در اثر حملۀ انتحاریبر یک مرکز ثبت احوال نفوس در غرب شهر کابل به تاریخ دوم ماه ثور ۱۳۹۷ خورشیدی، حد اقل ۶۰ غیر نظامی کشته و حدود ۱۲۰ غیر نظامی دیگر، زخمی شد.

در حملۀ دوم ثور حد اقل ۶۰ غیر نظامی کشته و حدود ۱۲۰ غیر نظامی دیگر زخمی شد
در حملۀ دوم ثور حد اقل ۶۰ غیر نظامی کشته و حدود ۱۲۰ غیر نظامی دیگر زخمی شد

طالبان در دو سال گذشته، عملیات بهاری شان را به نام های رهبران پیشین خود—منصوری و عمری راه اندازی کردند که به گفتۀ مقامات نظامی افغانستان، هر دو عملیات با شکست مواجه شد.

عملیات "جهاد الخندق" طالبان در حالی اعلام شده است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در کنفرانس "پروسۀ کابل" که در اوسط ماه مارچ ۲۰۱۸ در کابل برگزار شد، برای اولین بار گفت که حکومت تحت رهبری وی حاضر است "بدون پیش شرط" با طالبان مذاکره کند.

اما طالبان با نشر اعلامیه‌ای فراخوان مذاکرات صلح حکومت افغانستان را رد کرده و آنرا "توطئه" عنوان کرده اند. طالبان ادعا کرده اند که حکومت افغانستان در لفافۀ فراخوان مذاکرات صلح، تلاش می کند تا افکار عامه را از حضور "غیر قانونی" قوای خارجی در افغانستان، منحرف کند.

گروه طالبان در این اعلامیه همچنین ادعا کرده است که امریکایی ها نه ارادۀ جدی برای مذاکرات صلح دارند و نه قصد صادقانه برای ختم جنگ در افغانستان دارند.

گروه طالبان در این اعلامیه همچنین گفته اند که عملیات "جهاد الخندق" آن گروه واکنشی در برای استراتیژی دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده است که در آگست ۲۰۱۷ میلادی، اتخاذ شد، استراتیژی که به گفتۀ اعلامیۀ طالبان، واشنگتن می خواهد از طریق زور آن گروه را مجبور به مذاکره کند.

گروه طالبان در این اعلامیه همچنین تاکید کرده است که قوای امریکایی و استخبارات آن کشور از اهداف اولیه عملیات "جهاد الخندق" آن گروه در افغانستان خواهد بود و در قدم دوم، حامیان داخلی امریکا که اشاره به حکومت افغانستان است، مورد هدف قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG