لینک های دسترسی

Breaking News

هیات مشترک حکومت و سیاسیون به ریاست عبدالله به قطر رفت


هیات متشکل از نمایندگان حکومت و چهره‌های سیاسی به ریاست عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز جمعه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) برای گفتگو با طالبان عازم قطر شدند.

آقای عبدالله و حامد کرزی، رییس جمهور پیشین پیش از عزیمت به قطر در میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفتند که آنان از جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی خواهند کرد.

آقای عبدالله گفت: " سوال شما این خواهد بود که جنگ به شدت جریان دارد و شما می‌روید و در مورد صلح صحبت می‌کنید. بلی به این دلیل که جنگ شدید جریان دارد و به این دلیل که این جنگ فقط امروز نیست، ۴۲ سال می‌شود که جنگ در کشور ما ادامه دارد و صدها هزار نفر در آن قربانی شده اند. ما باید تمام تلاش خود را برای برقراری صلح انجام دهیم. "

آقای عبدالله ابراز امیدواری کرد که گروه طالبان نیز از این فرصت استفاده کنند و افزود: " [طالبان] باید بدانند که ادامه جنگ و تصرف یک ولسوالی و یا ساحه منجر به صلح در کشور نخواهد شد. "

آقای کرزی نیز در سخنرانی خود گفت: "هیات ما با صلاحیت کامل برای بحث و گفت‌وگو با طالبان به دوحه می رود برای همین تصمیم گرفتیم در این مرحله همین اعضا بروند و بحث کنند. "

گفته می شود که آقای کرزی به قطر سفر نکرده است.

در جریان این کنفرانس مطبوعاتی در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور پیشین، عطامحمد نور والی پیشین بلخ و باتور دوستم پسر مارشال عبدالرشید دوستم نیز حضور داشتند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت که تعدادی از زن‌ها نیز شامل این هیات استند و آنان هم اکنون در دوحه به سر می برند.

اسامی تمام اعضای هیات هنوز به گونهٔ رسمی اعلام نشده است. بر اساس گزارش رسانه ها، محمد یونس قانونی، معاون اول رییس جمهور پیشین، حاجی محمد محقق، گلبدین حکمتیار، عبدالسلام رحیمی، سید منصور سعادت نادری، عنایت الله بلیغ و فاطمه گیلانی از اعضای هیات می‌باشند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنین گفت که افزون بر محمد کریم خلیلی، عطا محمد نور، سید سعادت منصور نادری و باتور دوستم، نماینده‌گان شماری از سیاسیون و نیز اعضای هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه شامل این هیات استند.

منابع گفته اند که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از سفر با این هیات خودداری کرده و گفته است که این یک هیات دولت افغانستان است و به همراه این هیات به دوحه سفر نمی کند.

XS
SM
MD
LG