لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت‌ نام نامزدان ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که امروز (اول جدی) روند ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری به گونه رسمی آغاز شد.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت که تاکنون ۲۲ نفر به شمول، حنیف اتمر، رحمت الله نبیل، احمد ولی مسعود، شیدا محمد ابدالی، زلمی رسول، انوارالحق احدی، نورالحق علومی، و فرامرز تمنا، بسته‌های معلوماتی را برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دریافت کرده اند.

آقای ابراهیمی، افزود که تا ۱۱ روز دیگر، افراد فرصت خواهند داشت خود را برای ریاست جمهوری افغانستان نامزد کنند.

نداشتن تابعیت دوگانه، حداقل چهل سال عمر، داشتن یک‌صد هزار تذکره استیکر خورده و محکوم نبودن به جرایم جنایی و ضد بشری، از شرایط نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

شکل‌گیری تکت‌های انتخاباتی

محمد حنیف اتمر، با مخالفان سیاسی پیشین خویش وارد میدان خواهد شد. یک منبع نزدیک به آقای اتمر امروز شنبه به رادیو آشنا – صدای امریکا تائید کرد که محمد یونس قانونی، به عنوان معاون نخست و محمد محقق به عنوان معاون دوم، در تکت آقای اتمر حضور دارند.

فهیم قیامی، عضو دفتر مطبوعات احمد ولی مسعود به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که آقای مسعود، هنوز با کسی برای تشکیل تکت، توافق نکرده است و چانه‌زنی‌‎ها ادامه دارد.

محمد عارف کیانی، سخنگوی دفتر رحمت الله نبیل، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که آنان تکت متفاوت را شامل ۲۰ تن اعلام خواهند کرد؛ اما مشروط بر اینکه کمیسیون‌های انتخاباتی مستقلانه و با بی‌طرفی عمل نمایند.

آقای کیانی افزود که آقای نبیل بسته انتخاباتی خویش را پس از رفع دغدغه‌ها و تشویش‌های خویش، همگانی خواهد ساخت.

در همین حال، یوسف رشید، رئیس اجرایوی دید‌بان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان "فیفا"، با اشاره به تکمیل نبودن تکت‌های انتخاباتی چهره‌های که نامزدی شان را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده اند، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که ۱۲ روز را برای چانه‌‌زنی‌ و توافق برای تکت انتخابات، زمان محدود است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۳۱ حمل ۱۳۹۸ هجری- خورشیدی برگزار شود. اما آقای ابراهیمی گفت که این کمیسیون، ۶۰ تا ۷۰ درصد آماده‌گی‌ها را برای برگزاری انتخابات پیش رو گرفته است.

بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فهرست نهایی نامزدان انتخابات در ۲۶ ماه دلو اعلام می‌شود. بر بنیاد این تقویم، کاندیدان دو ماه فرصت پیکارهای انتخاباتی دارند که از ۲۸ جدی آغاز و در ۲۸ ماه حمل ۱۳۹۸ پایان می‌یابد.

XS
SM
MD
LG