لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: در مذاکرات صلح، تعویق انتخابات مطرح نیست


رییس اجراییه افغانستان اعلام کرد که گفتگوهای صلح و برگزاری انتخابات پیش رو،‌ برای کشورش از اهمیت جداگانه برخوردار اند.

عبدالله عبدالله در نشستی در کابل امروز دوشنبه (۱۹ قوس) گفت، رسیدن به صلح که سبب پایان رنج دوامدار مردم افغانستان می شود باید به پیش برود اما این که تأخیر انتخابات ریاست جمهوری به خاطر نتیجه صلح صورت گیرد "مطرح" نبوده است.

آقای عبدالله گفت: "خواست مردم افغانستان هم همین است که پروسه انتخابات به حیث یک روند که حساس برای مشروعیت نظام و تداوم مشروعیت این نظام است، باید در آن سکتگی نیاید".

با آغاز احتمالی گفتگوهای صلح و تلاش‌های امریکا و دولت افغانستان برای کشاندن طالبان به میز مذاکره، برخی‌ها از این که دستاوردهای ۱۷ سال گذشته نابود شود، نگرانی کردند.

آقای عبدالله در این مورد گفت که چشم پوشی از دستاوردهای مردم افغانستان به معنای بی ثباتی دوامدار است و اطمینان داد که در گفتگوهای صلح این دستاوردها حفظ خواهد شد.

آغاز به کار هیأت مذاکره‌کننده صلح افغانستان

هیأت مذاکره‌کننده صلح که تازه توسط رئیس‌ جمهور افغانستان برگزیده شد در نخستین گام شام یک‌شنبه با رهبران حکومت وحدت ملی در ارگ دیدار و گفتگو کردند.

ارگ در اعلامیه‌ای گفته است که رییس جمهور افغانستان، خطوط اساسی‌ حکومت را در پیوند به "شیوه" آغاز گفتگوهای صلح با طالبان به اعضای هیأت مذاکره‌کننده تشریح کرده است.

در این اعلامیه به نقل از آقای غنی نگاشته شده است: "رهنمود ارائه شده نتیجه مشوره وسیع مردم بوده که طی هشت ماه صورت گرفته است".

دیدار هیأت مذاکره کننده صلح با رهبران حکومت افغاسنتان
دیدار هیأت مذاکره کننده صلح با رهبران حکومت افغاسنتان

در این نشست رییس اجراییه افغانستان گفته است که برای پیشبرد گفتگوهای صلح، این هیأت "پشتیبانی حکومت و مردم را با خود دارد."

هیأت ۱۲ نفری برای مذاکره با طالبان در پایان نشست ژنیو، توسط رئیس‌ جمهور افغانستان اعلام شد.

بر اساس فهرستی که ریاست جمهوری افغانستان منتشر کرده، عبدالسلام رحیمی، محمد میرویس بلخی، حسینه صافی، عبدالتواب بالاکرزی، داکتر عالمه، جنرال عبادالله عباد، شاه گل رضایی، عطالله لودین، شمیم خان کتوازی، عبدالله عطایی، توریالی غیاثی و عبدالحکیم منیب اعضای این هیأت اند.

در همین حال، شب گذشته محمد اشرف غنی در فرمانی، محمد عمر داوودزی را به عنوان نماینده خاص رئیس جمهور در امور منطقوی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان تعیین کرد.

محمد عمر داوودزی
محمد عمر داوودزی

آقای داوودزی در حکومت پیشین به عنوان رئیس دفتر حامد کرزی، وزیر داخله و سفیر افغانستان در پاکستان کار کرده است.

آقای داوودزی در دو سه سال اخیر از اعضای کلیدی شورای حراست و ثبات افغانستان بود.

XS
SM
MD
LG