لینک های دسترسی

Breaking News

مسوول تقلب در انتخابات کی خواهد بود؟


به برگزاری انتخابات ده روز دیگر باقیمانده است
مقام های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند که اگر وضعیت امنیتی کشور بهبود پیدا نکند، ناظرین بین المللی انتخابات دوباره به افغانستان برنخواهند گشت. مقام ها وضعیت کنونی را برای خود کمیسیون مستقل انتخابات نیز مایۀ نگرانی توصیف کردند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که مسوولین امنیتی افغان به آن کمیسیون از قبل ضمانت کتبی از تامین امنیت انتخابات داده اند. آقای نور افزود مادامیکه ناامنی در مناطق ناامن کشور باعث تقلب و تزویر شود، مسوولیت آن را کمیسیون مستقل انتخابات به دوش نخواهد داشت.

آقای نور گفت :"بعد از کشته شدن یک عضو ناظر بین المللی انتخابات در حمله بر هوتل سرینا، بقیۀ ناظرین به ترکیه برگشتند و اگر وضعیت امنیتی بهتر نشود، فکر میکنم که ناظرین بین المللی که به ترکیه رفته اند، دوباره برای نظارت انتخابات به افغانستان نخواهند آمد."

اثر گذاری امنیت

رویداد های اخیر امنیتی؛ حمله برهوتل کابل-سرینا که سبب کشته شدن نه غیر نظامی از جمله یک ناظر بین المللی انتخابات شد، حمله بر دفتر ساحه یی کمیسیون مستقل انتخابات در دارالامان کابل، حمله انتحاری در کندز و درگیری در کنر که سبب کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد، نگرانی های جدی را از بدترشدن وضعیت امنیتی انتخابات به بار آورده است.

جانداد سپین غر، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می گوید که به خاطر نگرانی های امنیتی و حفاظت از اعضای ناظر بنیاد فیفا، در مراکز رایدهی که معروض با سطح بلند تهدیدات امنیتی قرار دارند، ناظرین این بنیاد اعزام نخواهند شد.

آقای سپین غر همچنان گفت که تداوم این چنین حملات به ویژه بر دفاتر کمیسیون انتخابات ممکن است سبب ترک وظیفه شماری از کارمندان این کمیسیون نیز گردد.

لحظاتی پیش از حمله بر دفتر ساحه یی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل، سخنگوی وزرات دفاع ملی افغانستان از آغاز رسمی تدابیر شدید امنیتی انتخابات خبر داد، با آنهم به باور شماری از تحلیلگران نظامی گسترۀ عملیات تهاجمی و انتحاری، از ضعف و ناتوانی استخبارات افغانستان منشا می گیرد نه ناتوانی پولیس و اردوی ملی برای مهار کردن این حملات.

عبدالهادی خالد، معیین پیشین وزارت داخله افغانستان در گفتگو با رادیو آشنا گفت که میان نهاد های امنیتی و استخباراتی هیچگونه هماهنگی وجود ندارد و این امر سبب توانمند شدن حملات مخالفین حکومت بر اهداف قبلاً تعین شده شان شده است.

درحالیکه کمتر از ده روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده است، نگرانی های امنیتی بی باوری های شفافیت انتخابات را در میان اعضای جامعه مدنی و افکار عامه ایجاد کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به برگزاری حتمی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در کشور تاکید می کند، اما تحلیلگران سیاسی مدیریت ناسالم انتخابات و یا اخلال انتخابات در افغانستان را از نظر سیاسی و امنیتی خطرناک می دانند.

وزارت داخله افغانستان ظاهراً تدابیر جدی امنیتی روند انتخابات را رویدست گرفته است، اما دیده شود که این تدابیر تا چی حد در ولایات ناامن افغانستان می تواند امنیت مراکز رایدهی را تضمین نماید.
  • 16x9 Image

    محمد نصیر فیاض

    محمد نصیر فیاض بیشتر از ۱۲ سال با رسانه های افغانستان کار کرده است. تمرکز کاری او روی خبرنگاری تحقیقاتی است. محمد نصیر فیاض فارغ از پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل، سند فراغت حاصل کرده است.
XS
SM
MD
LG