لینک های دسترسی

Breaking News

غنی فهرست طالبان زندانی را خواسته است


حکومت افغانستان در کنار تداوم عملیات نظامیان افغان برضد طالبان با وجود آتش‌بس مشروط، از طالبان خواسته است که فهرست زندانیان شان را به حکومت بسپارد.

محمد هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه (۲۹ اسد) به خبرنگاران گفت که تا اکنون هیچ زندانی طالب رها نشده است؛ اما روی رهایی آنان بحث‌ها جریان دارد. او افزود که برای ایجاد فضای اعتماد بحث روی رهایی زندانیان طالبان صورت گرفته است.

آقای چخانسوری گفت "حکومت افغانستان از طالبان لست خواسته است که شما لست خود را بدهید، بعداً نهادهای عدلی و قضایی افغانستان، خصوصاً لوی سارنوالی آن لست را می‌بیند و در بخش‌هایی که قوانین افغانستان اجازه می‌دهد که برخی زندانیان رها شوند و برای امنیت افغانستان تهدید نباشد، روی آن غور می‌شود".

به گفتۀ چخانسوری، طالبان نیز اعلامیه داده اند که زندانیان حکومتی را رها می‌کنند؛ اما او افزود که بر اساس موقف حکومت، طالبان بر اساس لستی که حکومت تهیه می‌کند، باید زندانیان را رها کنند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان علاوه کرد: "آنان کدام زندانیان را رها خواهند کرد، آیا این اسیران، افراد حکومتی اند یا خیر؟ یعنی هردو طرف باید لستی داشته باشند، باهم تفاهم کنند و سپس (زندانیان رها شوند)".

به گفتۀ وی، حکومت افغانستان روی رهایی آن شمار زندانیان طالب بررسی می‌کند که بیمار و کهن‌سال اند، مدت حبس شان را تکمیل کرده اند و یا هم محاکم آنان را بی‌گناه شناخته اند.

بر اساس تصمیم حکومت افغانستان، اعضای رهبری طالبان شامل این افراد نخواهند بود.

این در حالی است که رئیس جمهور افغانستان به مناسب ۲۸ اسد سالروز استرداد استقلال این کشور، فرمان رهایی بیش از ۴۴۰ زندانی را صادر کرده است.

آتش‌بس و تداوم عملیات نظامی

حکومت افغانستان با آنکه آتش‌بس مشروط را از امروز دوشنبه اعلام کرده است؛ اما هم‌زمان با این عملیات‌های نظامیان افغان نیز جریان دارد.

هارون چخانسوری، گفت که بر اساس مشوره‌های حکومت با حلقه‌های مختلف اجتماعی، تصمیم گرفت که به عوض آتش‌بس یک‌جانبه، آتش‌بس مشروط را اعلام کند.

او گفت: "آتش‌بس از طرف حکومت مشروط اعلان شده و به این شرط است که طالبان هم رسماً آتش‌بس اعلان کنند، غیررسمی و اعلان آتش‌بس در برخی مناطق معنای آتش‌بس دوجانبه را ندارد و آن به تصمیم حکومت که براساس مشوره با اقشار مختلف گرفته است، شامل نمی‌شود".

اما به گفتۀ وی، هرگاه طالبان رسماً اعلام آتش‌بس کنند و هر مدتی را که پیشنهاد کنند، حکومت آن را می‌پذیرد.

سخنگوی ریاست جمهوری ا فغانستان گفت، تا زمانی که طالبان آتش‌بس رسمی را اعلام نکنند، دستور عملیات به نیروهای امنیتی افغان داده شده است و دیشب و امروز در چهار – پنج ولایت افغانستان این عملیات جریان داشت.

این در حالی است که طالبان تا اکنون تصمیم شان را در مورد آتش‌بس، اعلام نکرده اند؛ اما منابع نزدیک به این گروه می‌گویند که طالبان رسماً آتش‌بس را اعلام نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG