لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: روی آتش‌بس در روزهای عید قربان کار می‌شود


Helmand Afghan government - Taliban ceasefire celebration

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با برخی رهبران و مقام‌های احزاب سیاسی، در مورد احتمالات آتش‌بس با طالبان در جریان روزهای عید قربان صحبت کرده و گفته است که حکومت روی برقراری آتش‌بس با طالبان کار می‌کند.

این دیدار رئیس جمهور با شماری از رهبران و مقام‌های احزاب سیاسی که شام دوشنبه در قصر چهارجنار ارگ انجام شد.

ارگ پس از این نشست در خبرنامه‌ای گفته است: "محمد اشرف غنی با بیان اینکه تجربۀ آتش‌بس قبلی با موفقیت‌های همراه بود، گفت که روی آتش‌بس در روزهای عید قربان، کار می‌شود".

همچنان، رئیس جمهور غنی، در این جلسه شایعات در مورد عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از برخی مناطق را بی‌اساس خوانده و گفته است که دولت پالیسی ساحات امن را در نظر ندارد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان نیز روز گذشته در نشست شورای وزیران گفت که سپردن و ترک مناطق و فراخواندن نیروهای امنیتی از آنجا، آن‌گونه نیست که به اذهان عمومی داده شده است.

همچنان رئیس جمهور افغانستان در جلسه با احزاب سیاسی، مالکیت مذاکرات با طالبان را از صلاحیت حکومت خوانده؛ اما تأکید کرده است که روی ابعاد مذاکرات به مشوره نیاز است.

او به احزاب سیاسی اطمینان داده است که اگر زمانی به فیصلۀ قاطع نیاز بود؛ با تمام احزاب و جریان‌های سیاسی مشوره خواهد شد.

رئیس جمهور در حالی از تلاش حکومت برای برقراری آتش‌بس در جریان روزهای عید قربان خبر داده است که شورای سرتاسری علمای دینی افغانستان و شورای عالی صلح افغانستان از سران حکومت خواسته اند که در ایام عید قربان، همانند عید فطر با طالبان اعلام آتش‌بس کند.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که آنان امیدوارند این آتش‌بس درازمدت باشد تا در این فرصت به مناطقی که از خشکسالی آسیب دیده است، امدادرسانی شود.

XS
SM
MD
LG