لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال اعلام آتش بس مجدد با طالبان در عید قربان


شورای عالی صلح افغانستان میگوید که رئیس جمهور غنی در عید قربان ممکن اتش بس با طالبان را اعلام کند.

اعضای این شورای همچنان امیدوارند که این آتش بس طویل المدت خواهد بود و می افزایند که مردم افغانستان از طالبان نیز انتظار دارند که با اعلام آتش بس،‌ زمینه مذاکرات بین الاافغانی را فراهم سازند.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، به صدای امریکا گفت که این شورای از طالبان میخواهد تا "صدای صلح مردم افغانستان را نادیده نگیرند" و هیئت خود را جهت "آغاز مذاکرات با حکومت" هرچه زودتر اعلام کنند.

تعداد از تحلیلگران به این باورند که طالبان ممکن حملات خود را در ایام عید قربان کاهش دهند، اما احتمال اعلام آتش بس از آن گروه را ضعیف میخوانند.

نظرمحمد مطمئن، یکتن از تحلیلگران افغان، دلیل این امر را موجودیت افراد میخواند که در تلاش "متضرر" ساختن آتش بس اند.

ظاهراً آتش بس اخیر با گروۀ طالبان، تغییر ملموس در جنگ افغانستان را به بار نیاورد و با پایان یافتن آن، جنگ نیز بگونۀ قبلی آن ادامه پیدا کرد.

از جانب هم، آگاهان امور نظامی میگویند هرچند جنگ افغانستان راۀ حل نظامی ندارد، اما می افزایند که در صورت آتش بس، باید مراقب حرکات طالبان بود.

خوشبینی ها مبنی بر آتش بس مجدد با طالبان در حالی افزایش یافته که این گروه اخیراً گروه طالبان تایید کرد که نمایندگان شان چندی قبل با شماری از مقام های امریکایی در دوحه، پایتخت قطر ملاقات کرده اند.

به گفتۀ یکی از مقام های ارشد این گروه، تمرکز اصلی این مذاکرات "مقدماتی" روی "زمینه سازی برای ادامه تماس ها و ملاقات های آینده" بین گروه طالبان و حکومت ایالات متحده بود.

احتمال اعلام آتش بس مجدد با طالبان در ایام عید قربان
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

XS
SM
MD
LG