لینک های دسترسی

Breaking News

کوسوو و قزاقستان دو کشور دیگر برای انتقال احتمالی ترجمانان افغان نیروهای امریکایی


تم کین، سناتور ارشد حزب دیموکرات می گوید که قانونگذاران امریکایی از حکومت جو بایدن خواسته اند تا روند صدور ویزه خاص مهاجرت (SIV) را به افغان های واجد شرایط سرعت ببخشد.

آقای کین روز جمعه ۳۰ جولای (هشتم اسد) در یک نشست خبری گفت: "برای کسانیکه درخواست شان در مرحله ابتدایی قرار دارد، حکومت بایدن در نظر دارد با پول که کانگرس برای این کار (طی مراحل ویزه خاص مهاجرت) تخصیص داده است، زمینه طی مراحل روند درخواست را در خارج از افغانستان در کویت و قطر و احتمالاً در کوسوو و قزاقستان فراهم کند."

این سناتور امریکایی افزود که تصمیم انتقال این افغان ها به کشور سوم به این دلیل گرفته شده که آنان تا دریافت ویزه خاص مهاجرت مصؤون باشند.

این در حالی است که نخستین گروه ترجمانان و اعضای خانواده‌‌های شان در یک پرواز ویژه امروز جمعه ۳۰ جولای (هشتم اسد) تحت برنامهٔ "عملیات پناه متحدین" وارد ایالات متحده شدند.

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته است: "امروز یک مقطع زمانی مهم است زیرا ما به تعهدات خود به هزاران شهروند افغان که شانه به شانه با سربازان و دپلومات‌های امریکایی در طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان کار کرده اند، عمل می کنیم."

آقای بایدن گفته است که آنان از قبل بررسی‌های گسترده سوابق و امنیتی را تکمیل کرده و پیش از اسکان مجدد، معاینات صحی و سایر مراحل را در پایگاه فورت لی ایالت ویرجینیا انجام خواهند داد.

راس تراورس، یک مقام شورای امنیت ملی ایالات متحده به خبرنگاران گفت که این پرواز "بیانگر انجام تعهدات ایالات متحده است."

آقای تراورس افزود که این پرواز شامل حدود ۲۰۰ نفر واجد شرایط ویزه خاص مهاجرت (SIV) و اعضای خانواده‌هایشان است و حدود ۲۵۰۰ نفر دیگر که روند دریافت ویزهٔ خاص مهاجرت شان تکمیل شده طی چند هفتهٔ آینده به امریکا منتقل خواهند شد.

مقامات قصر سفید "عملیات پناه متحدین" را به تاریخ ۱۴ جولای اعلام کردند و گفتند که قصد دارند تا ترجمانان و سایر همکاران افغان نیروهای امریکایی را که در طول دو دهه گذشته ایالات متحده را کمک کرده اند و اکنون در خطر انتقام جویی طالبان قرار دارند، از آن کشور بیرون کنند.

آقای تراورس گفت: "آن‌ها اکنون به بیش از ۷۰ هزار افغان که (ویزه خاص مهاجرت) را دریافت کرده و زندگی جدیدی را از سال ۲۰۰۸ به اینسو در ایالات متحده آغاز کرده اند، پیوستند."

تریسی جیکوبسن، مدیر گروه کاری افغانستان در وزارت خارجهٔ ایالات متحده گفت این شهروندان افغان روانه پایگاه نظامی فورت لی ایالت ورجینیا شده و برای یک هفته جهت انجام معاینات صحی و نهایی کردن اسناد‌هایشان در آنجا باقی خواهند ماند.

خانم جیکوبسن به خبرنگاران گفت: " آزمایش کووید نزد همهٔ آنان صورت گرفته و آنان آزمایش فزیکی برای پرواز را پشت سر گذشتانده اند. ما برای کسانیکه می‌خواستند در کابل واکسین فراهم کردیم. و در فورت لی نیز برای آنان واکسین فراهم خواهیم کرد."

پس از انجام معاینات صحی و نهایی شدن اسناد هایشان، کسانیکه اقارب شان در امریکا زندگی می‌کنند با آنها یکجا شده و متباقی تحت برنامهٔ پذیرش پناهندگان وزارت خارجهٔ ایالات متحده و اداره بین المللی مهاجرت ملل متحد در نقاط مختلف امریکا مسکن‌گزین خواهند شد.

پس از آنکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که تا تاریخ ۱۱ سپتمبر سال روان تمام قوای امریکایی از افغانستان بیرون خواهد شد، این نگرانی در واشنگتن افزایش یافت که با خروج کامل قوای خارجی از افغانستان، گروه طالبان در صدد انتقام جویی از آنعده شهروندان افغانستان خواهد بر آمد که در دو دهۀ گذشته با قوای خارجی مستقر در افغانستان همکار بوده اند.

مقام‌های حکومت ایالات متحده می‌گویند که حدود ۲۰ هزار افغان برای ویزهٔ ویژۀ مهاجرت به امریکا درخواست داده اند که نصف این درخواست‌ها در مراحل مقدماتی بررسی و طی مراحل قرار دارد.

XS
SM
MD
LG