لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین گروه ترجمانان افغان در ماه جاری به امریکا منتقل می‌شوند


مقامات وزارت خارجه و وزارت دفاع امریکا می‌گویند که در حدود ۲۵۰۰ افغان به پایگاه نظامی فورت لی ایالت ورجینیا انتقال می‌یابد.

این مقامات گفته اند که نخستین گروه این شهروندان افغان در اواخر ماه جاری وارد امریکا خواهند شد.

در این میان ۷۰۰ ترجمان و سایر افرادی شامل اند که با نیروهای امریکایی همکاری کرده اند.

این شهروندان افغان که خانواده‌هایشان نیز با آنان خواهند بود، برای چند روز در این پایگاه نظامی باقی خواهند ماند و سپس در بخش‌های دیگر امریکا مقیم خواهند شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا به خبرنگاران گفت که این شهروندان افغان همه افرادی اند که طریق برنامه ویزهٔ خاص مهاجرت به ایالات متحده می‌آیند و طی مراحل اسناد شان تقریباً تکمیل شده است.

وزارت دفاع امریکا گفت که توقع می‌رود این همکاران نیروهای امریکایی به تدریج و به شکل گروهی انتقال داده شوند تا مقامات بتوانند روند طی مراحل اسناد آنان را تکمیل کنند.

مقامات امریکایی هفتهٔ‌ گذشته گفتند که می‌خواهند پیش از بیرون شدن کامل قوا از افغانستان در حدود ۱۸ هزار شهروند افغان را تحت "عملیات پناه متحدین" از آن کشور بیرون کنند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که اگر نیاز افتد، از سایر تاسیسات امریکایی نیز برای اقامت این شهروندان افغان استفاده خواهد شد.

در حدود ۴۰۰۰ متقاضی دیگر ویزهٔ خاص مهاجرت نیز تا زمان تکمیل شدن دوسیه‌های شان، به کشورهای دیگر انتقال خواهند یافت.

مقامات وزارت دفاع امریکا گفته اند که با کشورهای آسیای مرکزی مانند قزاقستان، تاجیکستان و اوزبیکستان در مورد ابعاد خروج قوای امریکایی گفتگوها جریان دارد.

با ورود به ایالات متحده، دارندگان ویزهٔ خاص برای ۹۰ روز امتیازات اسکان مجدد، به شمول وسایل منزل، لباس، پول نقد و مواد غذایی دریافت خواهند کرد.

در کمپ نظامی فورت لی در حدود ۲۷ هزار نظامی امریکایی و خانواده‌هایشان زیست دارند و این پایگاه سومین پایگاه بزرگ تعلیمی اردوی امریکا محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG