لینک های دسترسی

Breaking News

در تفویض رتبۀ مارشالی به دوستم مشکلی وجود ندارد – صدیقی


در حالی که بر اساس برخی گزارش‌ها هنوز هم محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان فرمان تفویض رتبۀ مارشالی را به جنرال دوستم، امضا نکرده است؛ اما ارگ می‌گوید در تطبیق توافقنامه سیاسی مشکلی وجود ندارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، امروز پنجشنبه ۱۱ جون (۲۲ جوزا) به خبرنگاران گفت که حکومت به تطبیق هر آنچه در توافقنامه سیاسی وجود دارد، متعهد است.

او افزود: "مساله مارشالی بخشی از آن موافقتنامه است. در حال حاضر کدام مشکل جدی وجود ندارد".

تفویض رتبۀ مارشالی به عبدالرشید دوستم بخش از موافقتنامه سیاسی است که در ۲۷ ثور میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد. آقای دوستم همچنان بر اساس این توافق، عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.

پیش از این، راحله دوستم دختر جنرال دوستم نیز گفته است که پدرش به زودی وارد کابل می‌شود و در یک مراسم رسمی، رتبۀ مارشالی را خواهد گرفت.

بر اساس توافق سیاسی، کابینه میان اشرف غنی و عبدالله به گونۀ ۵۰ – ۵۰ تقسیم شده؛ اما والیان را بر اساس یک توافق دیگر دو جانب معرفی می‌کنند.

صدیقی گفت که رییس جمهور ۱۱ تن را به عنوان نامزدوزیر معرفی کرده و کار جدی برای تکمیل کابینه جریان دارد: "قرار است که حکومت افغانستان به زودی بعد از تکمیل‌شدن لست کابینه، برای اخذ رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی کند".

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که تطبیق مواد توافقنامه سیاسی به زمان بیشتر نیاز دارد.

زمینه سازی برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی، برگزاری انتخابات شاروالی‌ها، تعیین هیات برای طرح و تعدیل قانون اساسی به منظور تغییر ساختار حکومتی و ایجاد اصلاحات انتخاباتی به ویژه کاربرد سیستم بایومتریک از دیگر بخش‌های توافقنامۀ سیاسی میان آقای غنی و عبدالله عبدالله است.

XS
SM
MD
LG