لینک های دسترسی

Breaking News

محب: مذاکره با طالبان منجر به صلح موقت می‌شود، اما ثبات نمی‌آورد


مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید که گفتگوهای صلح با طالبان به تنهایی نمی‌تواند ثبات را در این کشور تامین کند.

حمدالله محب روز یکشنبه هفتم مارچ (۱۷ حوت) در "کنفرانس ملی امنیت و ثبات" که با حضور بزرگان قومی افغان و خیبر پختونخوا در کابل به برگزار شد، گفت: "تنها مذاکره با طالبان در افغانستان نمی‌تواند ثبات بیاورد، بلکه یک صلح موقت خواهد آورد...برای محافظت از آن به یک راهکار اساسی نیاز است."

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که نتیجۀ مذاکرات باید ثبات و امنیت را تضمین کند و به همین دلیل پیشبرد این روند به تدبیر نیاز دارد.

آقای محب قبلاً گفته بود که حکومت افغانستان راه را برای برقراری صلح در این کشور هموار کرده، اما طالبان صلح نمی‌خواهند و مانع این روند اند.

پیش از این، امر الله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گروه طالبان را به عدم اعتقاد به زندگی باهمی و مسالمت‌آمیز با افغانستان جدید متهم کرده بود.

او همچنان خواهان ادامه مذاکرات صلح شده، اما تاکید کرده بود که راه حل تنها از قطر و دوحه نمی‌گذرد و تقویت ظرفیت و کارایی دولت نیز این راه را کوتاه می‌سازد.

گروه طالبان در حالی که مذاکرات را به گونهٔ وقفه‌ای با هیات جمهوری اسلامی افغانستان ادامه‌ داده، خواستار ایجاد حکومت موقت و استعفای رییس جمهور این کشور نیز شده است؛ تقاضای‌های که شدیداً از سوی حکومت افغانستان رد شده است.

در همین حال، نادر نادری عضو هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان گفته است که تا اکنون مذاکرات صلح به صورت جدی و معنادار آغاز نگردیده است.

او گفت که مهم‌ترین موضوع در گام نخست بر سر میز مذاکرات با طالبان برقراری آتش‌بس و پایان خشونت‌های آن گروه خواهد بود.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد، اما با گذشت بیش از شش ماه هنوز پیشرفت‌های ملموسی نداشته است.

XS
SM
MD
LG