لینک های دسترسی

پولیس افغان یک زن را از سنگسار نجات داد


پولیس حلیمه را از سنگسار نجات داد

یک دادگاه صحرایی وابسته به طالبان حکم سنگسار این زن جوان را صادر کرده بود.

حلیمه سی و پنج ساله پس از آن از سوی یک "کمیسیون قضایی طالبان" در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز به سنگسار محکوم گردید که شوهرش ادعا نمود او با یک مرد دیگر، رابطه جنسی نامشروع داشت.

شوهر حلیمه چند روز پس از دادن طلاق به او شکایت نامه ای را به کمیسیون قضایی طالبان در محل، ارائه کرده بود.

سید سرور حسینی، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کندز گفت "در اصل شوهر این زن می خواست خانم اشرا توسط طالبان بکشد."

مردی که ادعا شده با حلیمه رابطه جنسی نامشروع داشت، از منطقه فرار نموده است.

پولیس، شوهر حلیمه را بازداشت نکرده است تا اتهام اشرا ثابت سازد و اینکه چرا، به جای دادخواهی از نهادهای عدلی و قضایی دولت، نزد طالبان عرضحال نمود.

خانهء امن

سخنگوی قوماندانی امنیه کندز گفت پولیس پیش از آنکه حکم سنگسار بالای حلیمه تطبیق شود، او را از محل بیرون کشید و به خانهء امن در مرکز این ولایت انتقال داد.

خانه های امن که بیشتر از سوی سازمان های غیردولتی حمایت می شوند، پناهگاه زنان و دخترانی است که قربانی خشونت های خانوادگی و اجتماعی می شوند.

حسنا سروری، مسؤول خانهء امن زنان در ولایت کندز به رادیو آشنا صدای امریکا در باره انتقال حلیمه به آن مکان چیزی نگفت اما گفت سه ماه پیش یک خانم دیگر که نصف سر او تراشیده شده بود به آنجا پناه آورده است.

خانم سروری گفت "این زن از خشونت خانوادگی فرار کرده و اینجا پناه آورده است. افرادی که خود را طالبان می نامند هرازگاهی بما تلیفون می کنند و تهدید می کنند که جلو تطبیق احکام قرآن بالای این زن را نگیریم."

اقدام پولیس افغان برای جلوگیری از سنگسار شدن یک زن در ولایت کندز در حالی گزارش می شود که چندی پیش سازمان دیدبان حقوق بشر هشدار داد که این مجازات شاید در قانون جزای افغانستان گنجانیده شود.
XS
SM
MD
LG