لینک های دسترسی

Breaking News

حملات قوای هوایی افغان افزایش یافته است


حملات قوای هوایی افغان بیشتر بر مواضع طالبان و داعش صورت گرفته است

حملات قوای هوایی افغانستان بر مواضع مخالفان مسلح دولت در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۲۱ درصد افزایش یافت.

نیکولاس پلنتی، یکی از سخنگویان ماموریت حمایت قاطع ناتو برای افغانستان، به صدای امریکا گفت که قوای هوایی افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۰۵۱ پرواز را برای حمله بر مواضع مخالفان دولت انجام داد.

یک سال پیشتر از آن، در سال ۲۰۱۶، قوای هوایی افغان ۱۶۸۹ پرواز تهاجمی انجام داده بود.

مشخص نشده است که این حملات در کدام ولایت‌های افغانستان انجام شده است، اما قوای هوایی افغان و نظامیان امریکایی همواره مواضع تندروان داعش و طالب را به ویژه در شرق، جنوب و جنوب شرق افغانستان آماج حملات قرار داده اند.

به همین سان از تخریبات و تلفات ناشی از این حملات ارقام دقیق ارایه نشده است.

حملات قوای بین المللی

افزون بر حملات قوای هوایی افغان، نظامیان امریکایی نیز بیش از ۲۶۰۰ حملۀ هوایی را در طول سال ۲۰۱۷ بر مواضع طالبان و داعش انجام داده اند. قوای امریکایی و ناتو در سال ۲۰۱۶ فقط حدود ۶۰۰ حملۀ هوایی را بر مواضع مخالفان انجام داده بود.

حملات هوایی نظامیان امریکایی در افغانستان در زمان حکومت دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، به ویژه پس از اعلام استراتیژی جدید وی برای جنوب آسیا افزایش یافته است.

افزایش حملات هوایی نظامیان امریکایی و افغان، با نگرانی‌ها از ناحیۀ افزایش تلفات غیرنظامیان افغان در اثر این حملات نیز توام است.

یوناما گزارش داده است که در ۹ ماه نخست سال روان میلادی حملات هوایی قوای افغان و نظامیان خارجی در افغانستان سبب کشته شدن ۲۰۵ غیرنظامی افغان و زخمی شدن ۲۶۱ نفر دیگر شده است که در مقایسه با عین زمان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۲ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش یوناما در طول سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۵۰ غیرنظامی افغان در اثر حملات هوایی قوای افغان و خارجی کشته و ۳۴۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده بود که بیش از نصف قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می داد.

دیگر پروازها

افزایش تنها محدود به حملات هوایی نبوده بلکه در مجموع شمار پروازهای قوای هوایی افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی در مقایسه با سال قبل از آن افزایش چشمگیر را نشان می‌دهد.

شمار مجموعی پروازهای قوای افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۳۲۳۸۰ پرواز بوده است که بیشتر این پروازها انتقالاتی و آموزشی بوده است. شمار مجموعی پروازهای قوای هوایی افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲۴۶۰۰ پرواز بود.

شایان ذکر است که یک بخش قابل ملاحظۀ پروازهای قوای هوایی افغانستان که ارقام مشخص آن ارایه نشده است، به گفتۀ مقام‌های افغان و امریکایی، برای سفرهای داخلی مقام‌های دولتی انجام شده است.

نظامیان امریکایی و ناتو در نظر دارند تا بر اساس یک طرح پنج ساله، قوای هوایی افغانستان را به قوای ماهر، توانمند، خودکفا و پایدار مبدل سازند.

اما سرمفتش وزارت دفاع ایالات متحده کاستی‌هایی از جمله نبود برنامۀ مشخص و مدون و کیفیت غیرمعیاری برنامۀ آموزشی قوای هوایی افغان را در داخل افغانستان، به عنوان عواملی برجسته ساخته است که می‌تواند دست یافتن به این هدف را ناممکن سازد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG