لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع افغانستان: ۱۰ هزار مخالف را کشته ایم


وزارت دفاع افغانستان گفته است که تلفات سربازان افغان نیز امسال ۱۰ درصد افزایش یافته است
وزارت دفاع افغانستان گفته است که تلفات سربازان افغان نیز امسال ۱۰ درصد افزایش یافته است

وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است که از آغاز سال روان میلادی تا کنون ده هزار شورشی مسلح مخالف دولت در نبرد با نیروهای افغان کشته شده، کم از کم ۸۰۰۰ تن دیگر آنان زخمی و ۸۹۰ شورشی دیگر اسیر شده اند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که در سال ۲۰۱۶ میلادی، تلفات نیروهای افان نیز در مقایسه با سال قبل از آن حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است، اما وی رقم دقیق تلفات سربازان افغان را ارایه نکرد.

آقای رادمنش گفت "امسال دشمنان افغانستان تصمیم داشتند که ۶۰ ولسوالی و هشت ولایت را تحت کنترول خود درآورند که در این کار ناکام شدند. آنان حملات بسیار شدیدی را به حمایت تروریست‌های بیرونی در افغانستان ادامه دادند".

از سوی دیگر مقام‌های وزارت داخلۀ افغانستان نیز می‌گویند که منسوبین آن اداره در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۸۱۳ عملیات مستقل و مشترک را انجام داده اند که در نتیجۀ آن بیش از ۸۵۰۰ مخالف مسلح دولت کشته و افزون بر ۳۸۵۰ نفر دیگر آنان زخمی شده اند.

محمد حمید طهماسی معین وزارت داخۀ افغانستان گفت "تعداد ۱۸۷۰ میل سلاح ثقیل و خفیف و تعداد ۵۲۶ عراده وسایط از دشمن به دست آمده است. به تعداد ۳۸۳ نفر مخالفان مسلح همراه با ۱۹۰ میل سلاح ثقیل و خفیف به پروسۀ صلح پیوسته اند."

این در حالیست که بر بنیاد آماری که دولت افغانستان ارایه می کند، حدود ۴۵ هزار جنگجوی داخلی و خارجی در داخل این کشور بر ضد نیروهای دولتی می‌جنگند.

وزارت دفاع افغانستان تاکید می‌کند که اکثریت جنگجویان کشته شده، خارجی و شهروندان شمال افریقا، عراق، سوریه، یمن، پاکستان، فلیپین، بعضی کشورهای عربی، بنگله دیش، کشورهای آسیای میانه و شهروندان بخش‌هایی از روسیه بوده اند.

با وصف تلفات سنگین مخالفان مسلح دولت، شماری از آگاهان مسایل نظامی مانند امین حبیبی به این نظر اند که رقم تلفات مهم نبوده بلکه ایجاد تغییر در فضای جنگ مهم است که به باور برخی آنان چنین فضایی به وجود نیامده است.

آقای حبیبی همچنان به صدای امریکا گفت که ارادۀ منسجم سیاسی برای جنگیدن در برابر مخالفان مسلح دولت، در بین مقام‌های ارشد دولت وجود ندارد.

با اینهمه، وزارت دفاع ملی افغانستان نوید داده است که سال آینده، سال خوبی برای مردم افغانستان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG