لینک های دسترسی

Breaking News

پروازهای تجارتی افغانستان-چین افزایش می‌یابد


حکومت افغانستان در نظر دارد که به منظور افزایش صادرات به چین، پروازهای تجارتی را از طریق دهلیزهای هوایی به آن کشور افزایش دهد.

سمیر رسا، سخنگوی دفتر مشاور ریاست جمهوری افغانستان در امور مالی و بانکداری به روز دوشنبه (۱۷ جدی) به خبرنگاران گفت که در حال حاضر، هفتۀ شش پرواز تجارتی به چین صورت می‌گیرد.

آقای رسا گفت "اخیراً با شرکت هوایی کام ایر تفاهمنامه‌ای را امضا کردیم، تعداد پروازها را به ده پرواز در هفته تنها به چین می‌سازیم که جلغوزه انتقال می‌دهد. همچنان شرکت هوایی کام ایر اعلام آمادگی کرده که حاضر است هفتۀ یک پرواز توسط کارگو که صد تُن جلغوزه باشد به چین انتقال می‌دهد".

آمار رسمی نشان می‌دهد که در جریان دو ماه اخیر ۱۰۸۰ تن جلغوزه در ۵۵ پرواز از طریق دهلیز هوایی به چین صادر شده است.

افغانستان در حال حاضر، نه دهلیز هوایی با چین، هند، قزاقستان، اندونیزیا ، عربستان، امارات متحدۀ عربی، ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی دارد.

اما سمیر رسا گفت که مشوره با سکتور خصوصی افغانستان جریان دارد و به هر کشوری که تاجران افغان بخواهند، حکومت حاضر است دهلیز هوایی ایجاد کند.

همچنان افغانستان در نظر دارد که میدان‌های هوایی شهرهای بزرگ و مهم، از طریق دهلیزهای هوایی با کشورهای دیگر وصل شود.

این در حالی است که روز دوشنبه ۲۰ تن جلغوزه به چین، ۱۳ تن هینگ به هند، دو تن پوست و روده گوسفند به ترکیه و دو تن میوه خشک به فرانسه طی چهار پرواز جداگانه از طریق دهلیزهای هوایی صادر شد.

افغانستان از آغاز تأسیس دهلیزهای هوایی در ماه جدی ۱۳۹۶ خورشیدی، ۵۴۰۰ تن کالاهای تجارتی را به بازارهای جهانی صادر کرده است که میوه تازه و خشک، پوست، قره قل، نباتات طبی، قالین و صنایع دستی را شامل این صادرات بوده است.

XS
SM
MD
LG