لینک های دسترسی

Breaking News

چین خواستار کاهش مالیه پروژه مس عینک است


قرارداد استخراج مس عینک در سال ۲۰۰۷ میان افغانستان و چین امضا شد

با گذشت حدود هشت سال از امضای قرارداد آن، بزرگترین پروژه استخراج معدن در افغانستان هنوز در ابهام قرار دارد. با آن که شرکت چینی ام سی سی قرارداد پروژه استخراج مس عینک را در سال ۲۰۰۷، که ارزش آن به سه میلیارد دالر امریکایی می رسد، امضا نمود اما کار عملی آن را تا حال آغاز نکرده است.

به تازگی آژانس خبری رویترز از قول داوود شاه صبا، وزیر معادن و پترولیم افغانستان، نوشته است که چین می خواهد که فیصدی مالیه این پروژه را از ۱۹.۵ در صد به ۱۰ در صد پایین بیآورد. دلیل این کار اٌفت بهای مس در بازارهای بین المللی و افزایش تهدیدات امنیتی عنوان شده است.

پیشنهاد نو چین عواید مجموعی دولت افغانستان را از پروژه مس عینک سالانه ۱۱۴ میلیون دالر کاهش خواهد داد.

آقای صبا گفته است "تا حال هیچ توافقی حاصل نشده است. ما موقف خود را داریم و آنها موقف خودشان را، اما من فکر می کنم که اکثر مشکلات را می توان حل نمود".

نبود امنیت بزرگترین مانع اجرای پروژه مس عینک و دیگر پروژه های استخراج معادن در افغانستان به حساب می رود. کشف آثار باستانی و نگرانی از تاثیرات سؤ محیطی در منطقه اما بر مشکلات تطبیق پروژه مس عینک افزوده است.

ظرفیت ابتدایی استخراج مس عینک ۱۹۷ هزار تن در سال تخمین شده است اما به مرور زمان می توان آنرا تا ۳۴۳ هزار تن بالا برد.

اضافه بر ایجاد هزاران فرصت اشتغال، دولت افغانستان انتظار دارد که از طریق تطبیق این پروژه زیربناهای انتقالاتی و تجارتی کشور را توسعه دهد.

یک گروه از کارشناسان وزارت دفاع امریکا در سال ۲۰۱۰ ارزش معادن افغانستان را بیشتر از یک تریلیون دالر امریکایی تخمین نمود.

XS
SM
MD
LG