لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا دو آبدۀ دورۀ تیموریان را در هرات بازسازی کرد


قدامت تاریخی این دو آبده به ۷۰۰ سال پیش بر می گردد

ایالات متحدۀ امریکا دو آبدۀ تاریخی ولایت هرات را که به ۷۰۰ سال پیش یعنی دورۀ تیموریان بر می گردد، با صرف هزینۀ بیش از ۶۶۰ هزار دالر بازسازی کرد.

فرهنگیان هرات در مراسمی به مناسبت بازگشایی این دو بنا – آرامگاه شهزاده عبدالله و شهزاده قاسم – از حکومت خواستند تا کسانی را مورد پیگرد جدی قرار دهند که آثار و ساحات تاریخی را غصب کرده اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

آریا رووفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات گفت که با ترمیم این دو یادگار تاریخی از سوی مؤسسه مشورتی میراث فرهنگی افغان، صدها سال دیگر به عمر و استحکام این بناها افزوده شده است.

آقای رووفیان با تاکید بر اهمیت حفظ آبدات و باز داشت غاصبان ساحات تاریخی گفت که موجودیت بناهای تاریخی از طریق جذب گردشگران خارجی می تواند منبع خوب درآمد برای افغانستان باشد.

مقامهای هرات از غصب ساحات باستانی در آن ولایت نگرانی دارند.
مقامهای هرات از غصب ساحات باستانی در آن ولایت نگرانی دارند.

مقامات محلی هرات نیز از برخورد قانونی با افرادی سخن می‌زنند که بعد از این با تعرض بر ملکیت‌های مربوط به آثار باستانی، این ساحات تاریخی را تخریب می‌کنند.

محمد آصف رحیمی والی هرات می‌گوید که برای حفاظت از آثار تاریخی هرات تلاش می کند تا بار دیگر فرصت نامزدشدن این ولایت را در فهرست میراث های فرهنگی جهان در یونسکو یا ادارۀ آموزشی، فرهنگی و علمی ملل متحد فراهم کند.

هرات بیش از ۸۰۰ آبده و بنای تاریخی دارد که مسوولان فرهنگی افغانستان از سال‌ها به این سو در تلاش ثبت این ولایت در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان در یونسکو استند. اما به دلیل برخی مشکلات، از جمله ساخت و سازهای غیرمعیاری در اطراف بناهای تاریخی، این امر تا به حال محقق نشده است.

XS
SM
MD
LG