لینک های دسترسی

Breaking News

خشکسالی و جنگ ۶۰۰ هزار افغان را بیجا کرده است


خشکسالی و جنگ در سال روان میلادی ۱.۵ میلیون شهروند افغان را متضرر یا بیجاکرده است.

بر بنیاد آمار حکومت افغانستان، از این میان بیش از ۶۰۰ هزار نفر بیجا شده است که نصف آن به دلیل خشکسالی و نصف دیگر هم به دلیل ناامنی و جنگ مجبور به ترک مناطق اصلی شان شده اند.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث روز دوشنبه ۲۶ قوس (۱۷ دسمبر) به خبرنگاران گفت که حکومت افغانستان در همکاری با نهادهای بین المللی توانسته است بیش از ۶۹ میلیون افغانی را برای فراهم آوری کمک‌های غذایی و غیرغذایی برای نزدیک به ۳۶ هزار خانوادۀ متضرر و بیجاشده فراهم کند.

در همین حال، رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان به صدای امریکا گفت که حکومت در تلاش است تا در صورت امکان، بیجا شده‌گان را به محلات اصلی شان برگرداند.

هرچند مقام‎‌های افغان از رسیدگی به بیجا شده‌گان خبر می‌دهد، خانواده های بیجاشده هنوز هم از وضعیت شاکی اند.

بسم‌الله که با خانواده اش از دایکندی به کابل بیجا شده است به صدای امریکا گفت: "منطقه ما بسیار خشکسالی بود، آب نبود. زراعت ما نقص کرد. به همین خاطر اینجا آمدیم، از دولت می‌خواهیم که به ما توجه کند، هوا سرد است، در زیر خیمه استیم".

کاهش شدید بارندگی و برف در اکثر بخش‌های افغانستان سبب خشکسالی شدید در آن کشور شده است که افزون بر وارد کردن زیاد شدید به زراعت، سبب تلف شدن شمار زیاد مواشی نیز شده است.

XS
SM
MD
LG