لینک های دسترسی

Breaking News

جرگۀ تفاهم در تلاش کاهش شمار نامزدان انتخابات


انتخابات افغانستان به تاریخ ۱۶ حمل برگزار می شود.
اسدالله وفا، مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان می گوید که جرگۀ تفاهم از چهار ماه به اینسو تلاش دارد تا نامزدان ریاست جمهوری را که برنامه های مشابه دارند باهم متحد سازد.

آقای وفا که رهبری جرگۀ تفاهم را به عهده دارد از توافق شش نامزد برای تشکیل یک تیم واحد خبر داد، اما هیچ جزئیاتی نداد که کدام نامزد به سود نامزد دیگر انصراف خواهد کرد.

داکتر عبدالله عبدالله، یکی از یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پیوند با این موضوع ادعا می کند که رئیس جمهور افغانستان برخی از نامزدان را تشویق می کند که به نفع یک نامزد مشخص انصراف کنند. سایر نامزدان ریاست جمهوری تا کنون چنین انتقاداتی را بیان نکرده اند.

صفت الله صحاف صافی، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان، بیانات آقای عبدالله را اتهام سیاسی خوانده گفت که رئیس جمهور دلچسپی ندارد که وارد چنین مداخلات ومعاملات سیاسی گردد. او بر موقف حکومت افغانستان که بر اصل بی طرفی در انتخابات استوار است، بار دیگر تاکید کرد.

معین مرستیال، یکی از اعضای جرگه تفاهم با نامزدان گفت که این جرگه کاملاً مستقل است. آقای مرستیال ادعا هایی را رد کرد که گویا این جرگه از سوی حکومت یا نهاد دیگری پشتیبانی می شود.

ضیاالحق امرخیل، رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آشنا گفت که اگر شمار نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کاهش یابد، با آنهم برگه های رایدهی حاوی نام و نشان انتخاباتی یازده نامزد خواهد بود.

با اشاره به اینکه انتخابات افغانستان تابع سیستم رای واحد و غیرقابل انتقال است، آقای امرخیل افزود که آرای داده شده به نامزدانی که احتمالاً به سود نامزد دیگری از شرکت در انتخابات منصرف می شوند، به نامزد دیگری انتقال نخواهد یافت.

جرگه تفاهم از سوى صبغت الله مجددى، رهبر پیشین جهادی و رئیس کمیسیون حل منازعات ایجاد شد که در ترکیب آن سران قومى و علماى ولايات ۳۴ گانه افغانستان شامل اند.

شورای هماهنگی شفافیت

در یک انکشاف دیگر، حدود ۲۷۰۰ تن از نامزدان شورا های ولایتی افغانستان امروز با هم یکا شده و یک شورای هماهنگی را ایجاد کردند که هدف آن حصول اطمینان از شفافیت انتخابات، عدم مداخله در این روند و بیشتر شدن صلاحیت شورا های ولایتی می باشد.

شورای یاد شده که از سوی یک هیئت ۳۴عضوی از همه ولایات افغانستان رهبری می شود از ولسی جرگه خواسته است تا به شورا های ولایتی صلاحیت نظارت را داده و سایر صلاحیت های آن را نیز بیشتر سازد.

محمد الله فرزان یکی از نامزدان شورای ولایتی غزنی گفت که شورا های ولایتی باید به عنوان یک نهاد منتخب ومردمی حق نظارت را در سطح ولایت های شان داشته باشند.

نامزدان شورا های ولایتی از حکومت و برگزار کنندگان انتخابات خواستند تا بدون هیچ گونه دخالت سیاسی در برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه بر مبنای قانون اساسی کشور کوشا باشند و پیش از برگزاری انتخابات امنیت مرز ها را تامین کنند.

ولسی جرگۀ افغانستان به تازگی فیصله کرده است که شورا های ولایتی صلاحیت نظارت در محلات شان را ندارند. اعضا و حتا برخی نامزدان شورا های ولایتی استدلال می کنند که عدم نظارت از فعالیت های ادارات دولتی در ولایات، باعث افزایش فساد دراین ادارات می گردد.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG