لینک های دسترسی

Breaking News

تجدید نظر در 'ابطال آرای کابل' پس از پا درمیانی ریاست جمهوری


انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بوده است
انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بوده است

کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان پذیرفته است که روی تصمیم اخیر خود مبنی بر ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل تجدید نظر کند.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده است که این توافق در پی تشکیل یک جلسه مشترک با مسولان کمیسیون‌های انتخاباتی و نهادهای عدلی و قضایی بدست آمده است.

براساس این اعلامیه، مقامات کمیسیون‌های انتخاباتی، روسای دستگاه عدلی و قضایی و رییس کمیته تطبیق قانون اساسی در این جلسه حضور داشته اند.

در اعلامیه آمده است که علاوه بر این، مسولان کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنین توافق کردند که راه حلی برای اختلافات خود جستجو کنند.

تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی به ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل، واکنش تند کمیسیون انتخابات افغانستان را به دنبال داشت.

روز گذشته، سخنگوی این کمیسیون گفت که تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی "خلاف قانون"، "غیرمنصفانه" و توام با "انگیزه‌های سیاسی" است. او گفت که کمیسیون انتخابات، بدون توجه به این تصمیم، کماکان به شمارش آرا ادامه داده و نتایج ابتدایی کابل را بزودی منتشر خواهد کرد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده بود که به دلیل تخطی‌های گسترده‌ای که در جریان انتخابات صورت گرفته است، تمامی آرای کابل باطل و انتخابات پارلمانی در این ولایت از نو برگزار شود.

این کمیسیون گفته بود که بیش از سه هزار شکایت انتخاباتی را بررسی کرده است.

شماری از ناظران انتخاباتی در افغانستان نیز پس از اعلام این تصمیم، نسبت به آن واکنش نشان دادند.

اتحادیه نهادهای ناظر بر شفافیت انتخابات گفتند که برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی در کابل، غیرعملی است و خواهان تجدید نظر بر این تصمیم شدند.

ولی دیدبان شفافیت انتخابات افغانستان از این تصمیم استقبال کرد و گفت که ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل با توجه به تخطی‌های گسترده انتخاباتی، تصمیمی "ضروری و معقول" است.

XS
SM
MD
LG