لینک های دسترسی

Breaking News

تازه ترین انکشافات از وضعیت امنیتی شهر فراه


نیرو های تازه نفس قطعات هلمند و کندهار به فراه رسیده اند.
نیرو های تازه نفس قطعات هلمند و کندهار به فراه رسیده اند.

نیرو های نظامی افغان پس از درگیری شدید شب گذشته با جنگجویان طالبان در شهر فراه، توانسته اند کنترول اوضاع را در دست گیرند.

فرید بختاور، رئیس شورای ولایتی فراه به رادیوآشنا صدای امریکا گفت که جنگ شب گذشته فروکش کرده اما درگیری های پراگنده در نقاط مختلف وجود دارد.

رئیس شورای ولایتی فراه با تایید درگیری شدید شب گذشته در اطراف قوماندانی امنیۀ شهر و محبس مرکزی فراه اما گفته است "نیرو های تازه نفس قطعات ۱۷۰ هلمند و ۴۰۴ کندهار توانستند جنگجویان طالبان را از داخل شهر عقب برانند و وضعیت تااندازۀ در حال بهبود است."

به گفتۀ آقای بختاور در عملیات شبانه، حملات هوایی نیرو های حمایت قاطع و افغان و قطعات تازه نفس هرات نیز نقش به سزای داشته و اکنون نیرو های افغان تصمیم دارند عملیات پاکسازی را آغاز کنند.

نیرو های حمایت قاطع در کابل، ناوقت سه شنبه با نشر اعلامیه یی در تویتر نگاشت که حملات هوایی طیاره های ای - ۱۰ و کم از کم یک حملۀ طیارۀ بدون سرنشین به حمایت نیرو های زمینی افغان در فراه صورت گرفته که در آن حملات هوایی طیاره های ای ۲۹ و هلیکوپتر های ام آی ۱۷ افغان نیز شامل بودند.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز از عقب راندن جنگجویان طالبان از مرکز شهر فراه خبر داده گفته بود که نیروهای ویژه از ولایات همجوار به فراه اعزام شده اند.

این درحالیست که آژانس رویترز ساعاتی قبل به نقل از یک مقام ارشد حکومت که نخواسته نامش افشا شود گزارش داده بود که جنگجویان طالبان شب گذشته با استفاده از تجهیزات ثقیل و عینک های شب بین، به سمت مرکز شهر پیشروی کرده بودند.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان نیز روز سه شنبه ادعا کرده بود که بیشتر نقاط شهر فراه را در تصرف جنگجویان طالبان آمده و از مردم شهر خواسته بود تا در منازل شان بمانند.

خبرنگار صدای امریکا گزارش می دهد که طالبان مسلح روز سه شنبه و شب گذشته با شکستاندن دو کمربند امنیتی خود را به آخرین کمربند امنیتی شهر فراه برسانند و در آن منطقه کنترول مدیریت شهری و قوماندانی جلب و جذب فراه را نیز در تصرف خود آورند.

بصیرسالنگی، والی ولایت فراه دفتر ولایت را ترک کرده و دو شب می شود که فعلاً در قوماندانی لوای دوم فراه حضور دارد.

وضعیت امنیتی روز و شام سه شنبه در شهر و به چشم خوردن افراد مسلح طالبان در داخل شهر، خطر سقوط مرکز فراه را به دست گروه طالبان افزایش داده بود اما اعضای شورای ولایتی آن ولایت صبح چهارشنبه به صدای امریکا گفت که اکنون خطر سقوط شهر برطرف شده است.

تاکنون از رقم تلفات افراد ملکی، نظامی و جنگجویان گروه طالبان معلوماتی دقیقی در دست نیست.

اما، در یک حملۀ انتحاری سنگین روز سه شنبه توسط یک موتر مملو با مواد منفجره در منطقۀ عسکرآباد شهر فراه به گفتۀ فرید بختاور، رئیس شورای ولایتی آن ولایت، حدود ۲۰ نیروی امنیتی افغان کشته شده اند.

اما محمد رادمنش کشته شدن دو سرباز را در آن رویداد انتحاری تایید می کند.

این گزارش با کمک عزیز پوپل خبرنگار صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG