لینک های دسترسی

نور: مذاکره با طالبان، نه با یک دولت موازی


دی مایزر، وزیر دفاع آلمان امروز(جمعه) گفت طالبان باید از القاعده و گروه های دهشت افگن فاصله بگیرند، و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

مایرز ضمن سفر به شمال افغانستان در ملاقاتش عطا محمد نور، والی بلخ درمورد ایجاد دفتر سیاسی طالبان در قطر صحبت کرد.

مایرز گفت طالبان باید از القاعده و گروه های دهشت افگن فاصله بگیرند، و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

آقای مایزر گفت ایجاد دفتر سیاسی گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، به روند صلح افغانستان کمک خواهد کرد اما این دفتر با بیرق امارت اسلامی، امری غیر مسئولانه می باشد.

وزیر دفاع آلمان گفت ما فراموش نکرده ایم، طالبان دشمنان ما است که در طی ده سال اخیر با آنها جنگیده ایم و فرزندان ما وشما را کشتند. هرگاه طلبان در روند مصالحه می پیوندند باید از گروه های تروریستی فاصله بگیرند و قانون اساسی افغانستان را رعایت کنند.

درهمین حال، عطا محمد نور، والی بلخ از ایجاد دفتر طالبان در قطر اظهار خوشبینی کرد اما گفت که ایجاد این دفتر تحت نام امارت اسلامی افغانستان ایجاد حکومت موازی با جمهوری اسلامی افغانستان است و جامعه جهانی باید در استراتیژی خویش مبنی بر پیشرفت کار این دفتر تغیر بیاورد.

آقای نور اضافه کرد با طالبان به عنوان یک طرف جنگ باید نگریست، نه به عنوان امارت اسلامی.

عطا محمد نور گفت دفتری که درقطر باز شده منحیث یک طرف جنگ ویا شامل جنگ طالبان پذیرفته شده و روی این موضوع بحث با آن موافق استیم، ولی نه این که بیرقی به نام بیرقی بنام امارت اسلامی ولوحه بنام امارت اسلامی داشته باشد حرف ما این بود که این نمادی از به رسیمت شناختن طالبان می باشد، جامعه جهانی که بر افغانستان حضور آورده مشروعیت جنگ شان را خودشان زیر سوال می برد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه گفت تا زمانیکه روند صلح با طالبان توسط افغان ها رهبری نشود، دولت افغانستان به این مذاکرات نخواهد پیوست.

دفتر طالبان در قطر زیر نام دفتر امارت اسلامی افغانستان روز چهارشنبه گشایش یافت اما در گشایش این دفتر هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان حضور نداشت.

پس از گشایش دفتر طالبان، ریاست جمهوری افغانستان با نشر اطلاعیه‌ای گفت افغاستان در شرایطی که تاکید بر ادامه جنگ و خونریزی باشد، در مذاکرات قطر اشتراک نمی‌کند.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر را گام مهمی بسوی مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان خواند.

با این حال، گفته می شود که وزیر دفاع آلمان درسفرش به مزارشریف درشمال افغانستان، تا یک هفته‌ی دیگر برای خروج سربازانش از افغانستان تصمیم می‌گیرد.

قرار است که سربازان آلمان بعداز سال 2014 به تعداد600 تا 800 سرباز در افغانستان باقی بماند.
XS
SM
MD
LG