لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از فعالیت ۵۰۰ تندرو داعش در ولایت جوزجان


بیشتر جنگجویان داعش در افغانستان در ولایت‌ ننگرهار مستقر اند
بیشتر جنگجویان داعش در افغانستان در ولایت‌ ننگرهار مستقر اند

نظامیان افغان در شمال افغانستان گفته اند که تنها حدود ۵۰۰ جنگجوی داعش به شمول تندروان خارجی در دو ولسوالی ولایت جوزجان حضور و فعالیت دارند.

جاوید سلیم، سخنگوی قوای کماندوی اردوی‌ملی درشمال افغانستان، می‌گوید که این ۵۰۰ جنگجوی داعش در ولسوالی های قوش تپه و درزآب از سوی قاری حکمت از فرماندهان ارشد داعش، رهبری می شوند. به گفتۀ وی قاری حکمت همچنان برای داعش تبلیغات و جلب و جذب می‌کند.

آقای سلیم به صدای امریکا گفت که شورشیان داعش با وصف حضور قابل ملاحظه در این دو ولسوالی جوزجان دستاوردی نداشته و در یک ماه گذشته کم از کم ۲۰ بار هدف حملات قوای هوایی افغانستان قرار گرفته اند.

اما، مقام‌های ملکی در جوزجان مدعی اند که ۸۰ درصد تهدیدهای امنیتی در ولسوالی های ناامن قوش تپه و درزآب از حضور و فعالیت تندروان داعش در این دو ولسوالی ناشی می شود.

محمد رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، به صدای امریکا گفت با توجه به سال گذشته سطح تهدید های امنیتی در این ولایت افزایش یافته و در حال گسترش است.

مقام‌های محلی جوزجان ادعا دارند که هم اکنون دهشت‌افگنان خارجی از کشورهای اوزبیکستان، چچین، الجزایر، تاجیکستان و فرانسه در ولسوالی‌های قوش تپه و درزآب آن ولایت فعالیت دارند.

گروه دولت اسلامی یا داعش به تازگی ویدیویی را در انترنت نشر کرده و در آن از مسلمانان خواسته بود که اگر به عراق و سوریه رفته نمی‌توانند، به افغانستان بیایند.

از سوی دیگر، شماری از اعضای شورای ولایتی جوزجان نگرانی دارند که برای تامین امنیت در آن ولایت هیچ گونه توجهی مبذول نشده است.

حلیمه صدف، عضو شورای ولایتی جوزجان، به صدای امریکا گفت "هیچ نوع توجه از طرف مرکز صورت نگرفته، بعضاً می‌گویند که طیاره نداریم و بعضاً می‌گویند که شما بگذارید که ما خود ما تصمیم بگیریم."

با اینحال‌، مسوولان امنیتی در شمال افغانستان از ایجاد "قطعات ۸۸۸" به منظور سرکوب کردن دهشت‌افگنان خبرداده می‌گویند که این قطعات در همکاری با قوای خارجی برای تامین امنیت، ایجاد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG