لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش جنبش روشنایی به توظیف هیأت حقیقت یاب


حکومت، چوک دهمزنگ را به نام چوک شهدا نامگذاری کرد

به دنبال معرفی شدن اعضای هیأت حقیقت‌یاب حادثۀ دهمزنگ کابل از سوی ریاست جمهوری افغانستان، اعضای جنبش روشنایی میگویند این کمیسیون را نمی ‌پذیرند و خواستار رسیدگی این مسأله از سوی یک نهاد بین‌المللی بی طرف اند.

حکومت افغانستان دو روز پس از وقوع حملۀ انتحاری در دهمزنگ، هیأتی را به رهبری محمد فرید حمیدی لوی سارنوال کشور ایجاد کرد. این هیأت وظیفه دارد تا به صورت عاجل، چگونگی حمله انتحاری مؤرخ ۲ اسد بر مظاهره کنندگان جنبش روشنایی را که منجر به کشته‌شدن حدود ۸۰ تن و زخمی ‌شدن بیش از ۲۳۰ تن گردید، به طور دقیق بررسی کند و گزارش اش را به ریاست جمهوری بسپارد.

اما در این حال اعضای جنبش روشنایی ترکیب این هیأت را نپذیرفته و آن را کمیسیون دولتی خوانده اند. اعضای این جنبش تأکید می ‌ورزند که باید یک نهاد بین‌ المللی به گونۀ بی ‌طرفانه رویداد دهمزنگ را بررسی نماید.

اسدالله رادمند استاد پوهنتون و عضو هیأت رهبری جنبش روشنایی، در صحبت با صدای امریکا، کمیسیون تعیین شده را "کاملاً دولتی" خوانده و افزود که هدف از ایجاد چنین کمیسیون، تعقیب افراد است، نه پیگیری واقعۀ دهمزنگ.

آقای رادمند افزود: "چند تا از سارنوالان جنایی را جمع کرده اند و می ‌خواهند برای بعضی از آدم‌ ها دوسیه سازی کنند. دیدگاه اعضای جنبش اینست که یک مرجع بین ‌المللی کاملأ بی ‌طرف به این مسأله رسیدگی کند."

اما دفتر ریاست جمهوری افغانستان می ‌گوید این هیأت همه جانبه است و تحقیقات را مستقلانه و بی طرفانه انجام خواهد داد.

دوا خان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید اعضای کمیسیون حقیقت یاب به زودی کار شان را آغاز خواهند کرد.

این هیأت ۱۲ نفری متشکل از مقامات استخباراتی، امنیتی و قضایی حکومت، اعضای ولسی جرگه، مشاورین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، کمیسیون حقوق بشر و آگاهان سیاسی می‌باشد.

از سوی دیگر امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید که هر چند این کمیسیون صلاحیت اجرأت را ندارد، ولی باید حکومت با توجه به دستاورد کمیسیون‌ ها، عملکرد جدی را از خود نشان دهد و عدالت را تأمین کند.

همچنان برخی از آگاهان سیاسی ایجاد هیأت را بی‌ نتیجه می‌ دانند. رنگین دادفر اسپنتا رئیس پیشین شورای امنیت ملی افغانستان می ‌گوید، تجربه کمیسیون ‌سازی در افغانستان نتیجه مثبتی نداشته است. آقای سپنتا حتی باور کردن این نکته را که در عقب حملۀ دهمزنگ دست داعش باشد، نیز دشوار میخواند و اضافه میکند که: "نگرانی من این است که در این حادثه هم دست تروریستان طالب و نیرو های پشت سر آنها در بیرون از افغانستان باشد."

XS
SM
MD
LG