لینک های دسترسی

Breaking News

فروختن به عوض سوختن مواد مخدر در افغانستان


تریاک از کوکنار به دست میاید

مقامات مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گویند که پس از توشیح قانون جدید، تریاک ضبط شده را می توان به صورت قانونی فروخت.

در گذشته، حکومت افغانستان همه مواد مخدر به شمول ترک را پس از ضبط، به آتش می کشید.

خالد موحد، سخنگوی مرکزی عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر، به صدای امریکا گفت که بر اساس قانون تازه توشیح شده، مواد مخدر ضبط شده به شمول تریاک به شرکت های مجوز فروخته خواهد شد.

آقای موحد گفت "بر اساس ماده نزدهم بند سوم این قانون، تریاک ضبط شده می تواند به فروش برساند، مشروط بر اینکه هیات کنترل بین المللی مبارزه با مواد مخدر با آن شرکت موافقه داشته باشد."

به گفتۀ آقای خالد موحد، قانون جدید در ماه حوت ۱۳۹۶ خورشید توشیح شد، اما تا حال هیچ مواد ضبط شده بر اساس این قانون به فروش نرسیده است.

به گفتۀ مقامات مرکز عدلی و قضایی، در سال گذشتۀ خورشیدی، حدود ۷۲ کیلو گرام هیروین، ۱۷ کیلو گرام مورفین، ۲۹۴۳ کیلوگرام تریاک و مقدار زیادی چرس و مواد کیمیایی که پروسس مواد مخدر از آن کار گرفته می شد، در نقاط مختلف افغانستان ضبط شد.

افغانستان بزرگترین تولید کنندهء تریاک در جهان شناخته می شود. به گفتۀ مقامات ادارۀ مبارزه بر ضد مواد مخدر ملل متحده، در سال ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۳۲۸۰۰۰ هکتار زمین در سراسر افغانستان کوکنار کشت شد که از آن تریاک به دست میاید که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی، ۶۳ در صد افزایش را نشان می داد.

XS
SM
MD
LG