لینک های دسترسی

Breaking News

محب به طالبان: صلح کنید، ورنه در جنگ بر شما فایق می‌آییم


مشاور امنیت ملی افغانستان به "طالبان و حامیان خارجی" آن گروه هشدار داد که اگر به روند صلح نپیوندند، در میدان نبرد در مقابل دولت شکست خواهند خورد.

حمدالله محب روز دوشنبه ۳۰ سپتمبر (۸ میزان) در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: "از همینجا به طالبان و حامیان خارجی آنها پیامی از مردم افغانستان دارم: با ما در روند صلح یکجا شوید ورنه ما به جنگ خود علیه تان ادامه خواهیم داد ... این جنگی است که ما به آن فایق آمده می توانیم."

آقای محب در این سخنرانی صلح را "هدف مشترک" و تروریستان را "دشمن مشترک" افغانستان و جامعۀ جهانی عنوان کرد.

با اینحال، مشاور امنیت ملی افغانستان از پیامدهای تعجیل در روند صلح هشدار داد و گفت: "نباید در یک استعجالیت (شتابزدگی) غیر واقعی صلح، تروریستان را تقویت نماییم".

انتخابات و صلح

مشاور امنیت ملی افغانستان صلح را اولویت حکومت آیندۀ افغانستان خواند. او گفت که نتیجۀ انتخابات هرآنچه باشد، صلح اولویت دولت است و می باشد که اکنون یکبار دیگر با رای دادن مردم به حکومت، این اولویت تقویت می‌گردد".

آقای محب گفت که در این انتخابات مردم افغانستان تنها به رییس جمهور نه بلکه به دیموکراسی، قانون اساسی، آزادی، حاکمیت ملی، رفاه، صلح و جمهوری اسلامی رای دادند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۸ سپتمبر (ششم میزان) برگزار شد و با وصف تهدیدات طالبان برای اخلال امنیت این انتخابات، کارکرد حدود ۷۰ هزار نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان در تامین امنیت در این روز بسیار مثبت و ارزنده توصیف شده است.

آقای محب یکبار دیگر موفقیت قوای امنیتی و دفاعی افغانستان را در تامین امنیت انتخابات برجسته کرد و از آنان تمجید و توصیف کرد.

تغییر اقلیم

همانند تروریزم و جنگ، حمدالله محب تغییرات اقلیمی و بحران‌های بشری را اولویت‌هایی عنوان کرد که به گفتۀ وی همه روز مردم افغانستان را متضرر می‌کند.

او با اشاره به خشکسالی در افغانستان و متضرر شدن حاصلات زراعتی در این کشور گفت که فقط با "همکاری‌های جدید بین المللی" و "نگاه فراتر از منافع شخصی" می‌توان بر این مشکلات فایق آمد.

مشاور امنیت ملی افغانستان با توجه به فاجعۀ بشری ناشی از خشکسالی گفت: "ما این بحث‌های مهم را در کنفرانس آینده تغییرات اقلیمی که در ماه دسمبر در کشور چیلی برگزار می‌گردد، ادامه خواهیم داد".

XS
SM
MD
LG