لینک های دسترسی

Breaking News

تجارت افغانستان با پاکستان کم و با ایران زیاد شده است


تحریم تورید از پاکستان بر کاهش تجارت میان افغانستان و پاکستان تاثیرگذار بوده است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید که به دلیل ضعف اقتصاد مردم و کاهش تقاضای مشتریان به کالاهای پاکستانی در بازار، در ماه گذشته واردات افغانستان از پاکستان حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به صدای امریکا گفت که بیشترین میزان کاهش در واردات مواد خوراکی، ادویه و مواد ساختمانی از پاکستان رونما شده است.

آقای الکوزی گفت که به دلیل ضعف اقتصاد مردم، تقاضا به طور عموم در بازار افغانستان کم شده است، اما به گفتۀ وی شماری از تاجران نیز به خواست جامعۀ مدنی لبیک گفته و از تورید محصولات پاکستانی پرهیز کرده اند.

نزدیک به یک و نیم ماه پیش شماری از تاجران افغان که از خارج ادویه وارد می کنند، در اعتراض به دست داشتن پاکستان در ناآرامی های اخیر افغانستان فیصله کردند که دیگر دوای ساخت پاکستان را وارد نمی کنند.

به گفتۀ مقامهای اتاق تجارت و صنایع افغانستان میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان سالانه به پنج میلیارد دالر می رسد.

افزایش تجارت با ایران

از سوی دیگر مقامهای افغان می گویند که در این اواخر میزان تجارت میان افغانستان و ایران بلند رفته است که دلیل آن تورید تیل از ایران به افغانستان می باشد.

تاجران افغان می گوید که بر علاوۀ محصولات نفتی، واردات مواد ساختمانی از ایران به افغانستان نیز افزایش یافته است.

مقام های ایرانی می گویند که میزان تجارت میان دو کشور سالانه به دو و نیم میلیارد دالر بالغ می شود، اما بر اساس تخمین اتاق تجارت و صنایع، تجارت میان افغانستان و ایران سالانه به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر می رسد.

در همین حال ادارۀ حمایه سرمایه گذاری افغانستان یا ایسا گفته است که یک دلیل دیگر کاهش واردات افغانستان از پاکستان، علاقمندی افغانها به استفاده از تولیدات داخلی می باشد.

قربان حقجو رئیس ایسا گفت که اکنون شمار زیاد افغانها علاقمند استفاده از تولیدات داخل کشور شان اند، زیرا به گفتۀ وی شماری از مردم افغانستان به این اندیشه اند که با خریداری محصولات پاکستانی، پول آنان در پاکستان به مواد منفجره مبدل شده و برای کشتار افغانان از آن کار گرفته خواهد شد.

براساس آمار وزارت تجارت و صنایع افغانستان، آن کشور سالانه تنها ۵۰۰ میلیون دالر صادرات داشته و ۸.۲ میلیارد دالر واردات دارد که قسمت اعظم واردات از پاکستان و ایران می باشد.

XS
SM
MD
LG